czwartek, 21 lipca 2016

Vesna Goldsworthy "Gorski"


Wydawnictwo Prószyński i S-ka
data wydania 2016
stron 216
ISBN 978-83-8069-415-6

Miłość cierpliwa jest...
Miłość zazdrosna jest..

Niezbyt obszerną powieść, którą zaproponowało latem w swej ofercie Wydawnictwo Prószyński i S-ka przeczytałam pd wpływem impulsu. Nosem doświadczonego czytelnika wywęszyłam świetną historię i kompletnie się nie zawiodłam. W książce ujęły mnie losy bohaterów i klimat - znakomity, otulający i niepowtarzalny. Niezwykle charakterystyczny niczym woń jedynych w swoim rodzaju cygar. Jak mówią ludzie młodzi w slangu - było na bogato. Na bardzo bogato. Pieniądze na kontach tytułowego bohatera były niepoliczalne. Ale ważne były też książki, a właściwie cała biblioteka, którą miał skompletować pracownik księgarni na zlecenie rosyjskiego oligarchy.

 Nikola Kimović jest Serbem, pochodzi z Belgradu i od kilku lat jest mieszkańcem stolicy nad Tamizą. Dzięki nietypowemu zleceniu, można powiedzieć zleceniu życia, ma okazję poszukiwać wyjątkowych książek i nietuzinkowych wydań nie kłopocząc się o ich cenę. Budżet jest wielocyfrowy. Dzięki temu zadaniu skromny człowiek, mający niewiele pod kątem majątku trafia do świata krezusów. Ludzi, którzy mogą pozwolić sobie na wszystko. Posiadać wszystko, nawet przepiękną wyspę na własność, ale... nie mogą kupić uczuć, bo ciało już tak. Czego oprócz wyjątkowej biblioteki szuka w księgarni Roman Gorski? Kim jest piękna i tajemnicza Rosjanka o wyjątkowej urodzie? I czy księgarz może być ...swatką? A w końcu czy gigantyczna fortuna może dać szczęście? 

To była powieść niespodzianka. Książka która w różnych momentach czytania przypominała mi inne powieści. Pojawiły się skojarzenia ze światem luksusu z książek Jackie Collins, ale i zawiało klimatem (może to będzie trochę dziwne) z "Anny Kareniny". To prawda, że mieszanka Rosja&Londyn daje niesamowity klimat fabuły, a jeszcze jak dodamy do niego niczym wisienkę na torcie urlop na greckiej wyspie to idealnie wkroczymy do świata fortuny. I przekonamy się (co może kogoś rozczaruje), że bogaci mają podobne problemy jak my szaracy, tylko troszkę inaczej je rozwiązują. Miłość ma inny smak niż pieniądze. Seks miłością nie jest. Przekonuje się o tym Gorski, który od lat marzy by zdobyć Natalię - prześliczną Rosjankę o klasycznej i zjawiskowej urodzie. Czy to książka z gatunku romansu? Nie do końca, choć jej ważnym elementem jest uczucie. Powieść przyrównam do czegoś wyjątkowo smacznego, co smakuje bardziej i bardziej w miarę pożerania. Książka niedługa mocno mnie poraziła, omotała, zaciekawiła. Zakończenie okazało się mocne i dość niespodziewane, tym samym atrakcyjne i ambitne. Bogactwo nie jest polisą przed dramatem, miłość bywa zgubiona i zlekceważona, a przez to życie traci sens. Uważaj drogi Czytelniku, bo fortuna może Cię w życiu spotkać, byś się nie pogubił jak bohaterowie tej opowieści. Lektura naprawdę godna polecenia i rekomendacji. Przeczytaj, a się przekonasz!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz