wtorek, 7 stycznia 2020

Joanna Dubler "Dobre ciastko"

Wydawnictwo Lipstick Books
data premiery 15 stycznia 2020
stron 336
ISBN 978-83-2807-600-6

By być szczęśliwym trzeba wiedzieć czego się w życiu chce

Ze świecą szukać na świecie kobiety, która nie chce być szczęśliwa. Oczywiście nie każda z nas taka jest. Wiele z nas tego szczęścia szuka. Szuka swojej drogi, swego miejsca, swego powołania, swojej drugiej połówki. Trudno jednak znaleźć jakikolwiek z tych celów, gdy nie ma się skonkretyzowanego zdania, jak ów cel ma wyglądać. Jaki ma mieć cechy, jakie ma mieć priorytety, jakie stawiamy sobie wobec niego wymagania. Jednym słowem niezdecydowane są skazane na porażkę lub błądzenie bez celów. Motanie się w labiryncie życia bez konkretu dokąd chce się dotrzeć i co znaleźć. 

Joanna Dubler w swojej debiutanckiej powieści opisała dzieje pewnej kobiety, która dobiega już trzydziestki. Skończyła prawo, pracuje, choć praca nie daje jej zadowolenia, spełnienia i satysfakcji. Ma partnera i niby jest w udanym związku, ale to tylko powierzchownie tak ładnie wygląda. Konrad nie jest w pełni szczęśliwy z Zuzią, bo ta nie spełnia jego wszystkich seksualnych zachcianek. I nagle trach, para się rozstaje, a Zuzia wraca pod skrzydła rodziców i musi zacząć budować swój świat od nowa. Zamiast ślubu nasza bohaterka musi ułożyć swoją dorosłość od nowa. Tylko ona sama nie bardzo wie czego chce...

Zawsze gdy rozpoczynam lekturę debiutu mam wolny umysł. Nie mam określonych oczekiwań, nie wiem, czego po książce się spodziewać. No i zawsze zadaję sobie pytanie dlaczego Autor/Autorka napisała daną książkę. Co chciał/ła nią przekazać, co czytelnikom uświadomić, na co zwrócić uwagę. Bo wierzę, że każdy tytuł powstał po coś, że najpierw nim zostało nakreślone pierwsze słowo narodziła się jakaś idea. 

Jak podobało mi się "Dobre ciastko" i po co ta książka powstała? Otóż opis przygotował mnie na coś innego, a powieść okazała się nie taka jak się spodziewałam. Bo moim zdaniem to nie był soczysty erotyk, ale książka o szukaniu siebie i kobiecie, która w pewnym sensie reprezentuje współczesne pokolenie młodych dojrzałych i niedojrzałych w jednym. Zuzia nie jest głupia, skończyła wymagający kierunek studiów. Wprawdzie nie dostała się na aplikację, ale nie jest pozbawiona inteligencji. Brak jej jednak takiej zwyczajnej życiowej dojrzałości, którą w tym wieku powinna już mieć. Jej rozwój stoi na etapie niezdecydowanej nastolatki. Trochę w tym winy jej rodziców, którzy chcą w pełni organizować jej życie, mieć nad nim kontrolę. Zuzia intryguje. Czasem wkurza, sama nie wie czego chce. Tak jest w życiu uczuciowym, tak jest w życiu zawodowym. Brakuje jej wrzucenia na głębokie wody, brakuje wstrząsu, który jej uświadomi jak życie i te fajne młode lata uciekają jej w dal, przeciekają jej przez palce. 
Pod kątem jaki wspomniałam wyżej książka jest ciekawa, z intrygującą kobietą na pierwszym planie. Jako erotyk nie przypadła mi do gustu. Nie rozpala, nie intryguje. 
Nad stylem, nad piórem Autorka musi jeszcze popracować, dojrzeć, dopracować pewne elementy. 
Tak czasem jest, że chwytając jakąś powieść odkrywamy inne jej oblicze. Inne niż głoszą rekomendacje, niż sugeruje opis. Tak właśnie u mnie było z debiutem Joanny Dubler. Oczywiście każdy z Was może inaczej odebrać ten tytuł. Moja opinia jest szczera i wiem, że pewnie bardzo nietypowa. Być może dlatego, że dużo czytam i potrafię nietuzinkowo patrzeć na lektury. 

6 komentarzy:

 1. Ja chyba sobie odpuszczę, z tego co tutaj opisałaś, niekoniecznie mogę zapałać do niej sympatią :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To, że bohaterką jest inna niż my i że jej nie polubimy nie musi oznaczać nudnej lektury, a wprost przeciwnie. Może gwarantować spore emocje i brak nudy.

   Usuń
  2. Zgadzam się, jak najbardziej :D Ale jakoś tak czy siak nie czuję się przekonana na tyle, by na pewno po nią sięgnąć :)

   Usuń
  3. Zuzi, głównej bohaterki, można nie lubić, ale to nie przeszkadza w czytaniu, bo książka bardzo wciąga. Jesteś ciekawa co ta zagubiona w życiu trzydziestolatka wymyśli, jak zareaguje w danej sytuacji, jak się zachowa. Wiele razy śmiałam się w trakcie lektury. Książka jest lekka i przyjemna. Miła literatura kobieca, po którą moim zdaniem warto sięgnąć.

   Usuń
 2. Ja wlasnie skonczyłam czytac i polecam. Lekka i przyjemna literatura kobieca. Podoba mi sie , ze erotyk nie jest wulgarny. Dobra lektura na zimowe wieczory. Ciekawa jestem kolejnych książek tej autorki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja w pełni z Twoim poglądem się zgadzam. Po okładce spodziewałam się czegoś innego. Natomiast środek mnie zaskoczył. Jeżeli odrzucić wszelkie uprzedzenia i spojrzeć na to z perspektywy debiutu literackiego ta książka ma sporo pozytywu.

  OdpowiedzUsuń