poniedziałek, 30 maja 2016

Mary Chamberlain "Krawcowa z Dachau"


Wydawnictwo Świat Książki
data wydania 2016
stron 330
ISBN 978-83-8031-007-0

Wojna nie wybacza wszystkiego . Ludzie też!

Wojna to czas szczególny. Wojną można więcej niż w czasie pokoju. Wojna usypia naszą moralność. Wojna zasypuje ludzkie sumienia. Wojną więcej się wybacza, ale niekiedy ludzkie oceny nie uwzględniają okoliczności szczególnie usprawiedliwiających podejmowane wybory i decyzje. Czy słusznym jest powiedzenie, że na wojnie wszystkie chwyty dozwolone?

Ada Vaugham pochodzi z biednej rodziny. Obce jej luksusy i dostatnie życie. Od wczesnej młodości musi pracować, a pensja nie starcza jej na wiele. Ta młoda dziewczyna mieszkająca w Londynie ma jednak wielki talent i marzenia. Liczy, że w przyszłości będzie miała własny dom mody i renomę, że zawojuje świat swoimi projektami damskiej konfekcji. Chce mieć wielkie nazwisko i kochającego męża. W 1939 roku wiosną poznaje na ulicy eleganckiego, zadbanego i bogatego mężczyznę. Wydaje się idealnego. Zaczyna się z nim regularnie spotykać, u jego boku w modnych i eleganckich restauracjach, kawiarniach i hotelach rozkwita. Nabiera szyku i dobrych manier. Romans trwa, a ukochany proponuje Adzie podróż do stolicy światowej mody - Paryża. To wydaje się snem na jawie. Ada wyjeżdża, a stolica nad Sekwaną ją oszałamia i zachwyca. Młoda i zakochana kobieta jest głucha na to, co się dzieje wokół. Wybucha wojna i zamyka jej możliwość powrotu do domu. Ada zostaje porzucona przez ukochanego i jest zmuszona do rzeczy, które nigdy nie przyszłyby jej do głowy. Wskutek wojennej zawieruchy trafia jako więźniarka do Dachau. Od śmierci ratuje ją jej wyjątkowy talent ...

Powieść pióra Mary Chamberlain jest genialna i wybitna. Autorka z polotem i niebywałym kunsztem opowiada smutną aczkolwiek wyjątkową historię kobiety, którą skrzywdził los i ludzie. Ada też nie była bez winy. Kierowała się niekiedy impulsem i bez zastanowienia pakowała w kłopoty. Wierzyła, że bez względu na wszystko będzie jej sprzyjała szczęśliwa gwiazda. Miała marzenia, ale one wraz z wojną padły w gruzy jak jej cały świat. Chciała kochać, czego nie można mieć jej za złe, ale źle lokowała swoje uczucia. Nie miała szczęścia do mężczyzn, a wojna wymusiła przyśpieszony kurs dorastania. Ada cierpiała, choć inaczej niż więźniowie w obozach. Była poniżana, upokarzana i poniewierana. Przy życiu trzymała ją cienka nić miłości idealnej. Oszukiwano ją, a kłamstwo nie wyszło w przyszłości na dobre.

Książka jest niesamowita, napisana z klasą i talentem, z rozmachem i wiernym oddaniem realiów wojny. Jej akcja toczy się wartko, nie brakuje momentów, które wzruszają do łez. Nie brakuje dramatycznych scen, które rozdzierają serce czytelnika. Autorka wielokrotnie zaskakuje przebiegiem fabuły, sięga po środki, które wywołują niesamowite i niezapomniane emocje. Mary Chamberlain pokazała tą powieścią swój talent i geniusz. Świetnie odmalowała trudne czasy wojny, ale i nie mniej ciężkie lata powojenne. Czy zemsta bywa słodka? Fabuła książki temu przeczy. Czy coś może utulić żal jakiego doświadczyła główna bohaterka? Zdecydowanie nie! Czy ta powieść popiera ideę - nigdy więcej wojny? Jak najbardziej tak.
"Krawcowa z Dachau" to opowieść o niezwykle dzielnej, twardej i nieidealnej kobiecie, którą los nie oszczędzał. To książka z wojną w tle od której trudno się oderwać. Nie jest to tylko romans, nie jest to tylko książka o wojnie. Z pewnością jest to lektura o trudnych czasach, które dotknęły miliony ludzi na całym świecie. Ile można zrobić by przetrwać? Ile można wycierpieć? Jak zmienia kobiecą duszę wojenna rzeczywistość? Odpowiedzi na te wszystkie pytania drzemią w idealnej książki do której lektury serdecznie zapraszam.

Tę powieść możecie kupić tutaj
 http://www.matras.pl/krawcowa-z-dachau,p,251353

1 komentarz: