poniedziałek, 29 sierpnia 2016

Elżbieta Baniewicz "Dymna"Wydawnictwo Marginesy
data wydania 2014
stron 480
ISBN 978-83-63656-57-7

Niezwykła Anna

Na niebie sław polskiego kina błyszczy wiele gwiazd. Jedne świecą słabo, inne błyszczą intensywnym blaskiem. Najmocniej lśnią te, które należą do ikon polskiego kina, takich jak choćby Anna Dymna. Wspaniała aktorka ma tak bogaty życiorys, tak wiele sukcesów na koncie, że napisano jej biografię. To gruba pozycja, dokładnie opowiadająca o jej bohaterce, pięknie wydana i pełna zdjęć, rycin, skanów, rysunków. Jej autorka - Elżbieta Banasiewicz stworzyła dzieło zasługujące na pochwałę - książka jest doskonała w swoim gatunku. Treść uzupełnia kalendarium życia aktorki oraz kalendarium jej dzieł - programu "Spotkajmy się" czy festiwalu "Zaczarowanej piosenki".
Bo Anna Dymna to nie tylko znakomita aktorka, ale bardzo Szlachetny i Wrażliwy Człowiek przez duże C!
Wyrysowany słowami portret jest niezwykle dokładny i szczegółowy. Pokazuje postać głównej bohaterki z wielu stron - jako znakomitej profesjonalistki w swoim zawodzie, pięknej i seksownej kobiety, osoby wrażliwej na krzywdę i cierpienie innych oddanej pracy na rzecz chorych i niepełnosprawnych bliźnich. 
Życie Anny Dymnej śledzimy od najwcześniejszych lat. Poznajemy jej najbliższych, jej dzieciństwo i młodość, lata edukacji i początki kariery, która okazała się wielką i niezwykle bogatą w sukcesy. Elżbieta Baniewicz pisze o największych rolach filmowych i teatralnych, o wcieleniach, które na długo zapadały widzom w pamięć, przyniosły popularność, ale i na zawsze przylgnęły niczym druga skóra. W tekście pojawiają się postacie, która Anna Dymna spotkała w czasie pracy na deskach teatru i na planie filmowym. W lekturze jest też miejsce na życie osobiste, uczuciowe i rodzinne. Z kart publikacji wyłania się postać nietuzinkowa, o niezwykle dobrym i czułym sercu. To Gwiazda bez fochów, chimer i sztucznego blasku, która błyszczy przede wszystkim talentem, wspaniałą osobowością i naturalną wielkością. Nie muszą dodawać jej blasku wspaniałe kreacje, skandale czy pikantne szczegóły z życia. Anna Dymna nie musiała zabiegać sensacjami o rozgłos - przyniosły jej go praca, wybitne zdolności, niezapomniane role. Postać Dymnej to legenda, którą warto poznać. Zaznajamiając się z życiem zawodowym tej aktorki mamy okazję zobaczyć środowisko w którym pracowała, towarzyszących aktorów, reżyserów, filmowców - a tym samym odkryć realia polskiego filmu oraz teatru wczoraj i dziś.

Książkę czyta się wspaniale i lekko. Lektura jest napisana perfekcyjnie, jest dokładna, dopracowana i bardzo ciekawa. Obfituje w szczegóły i zachwyca sposobem napisana. Nie czuć lansu, nachalności i sztuczności. Autorka nie skupia się tylko na ścieżce zawodowej, ale pokazuje też działalność charytatywną i mnóstwo serca jakie Pani Anna w nią włożyła i nadal wkłada.
To jedna z najciekawszych biografii jaką zdarzyło mi się przez lata przeczytać. Zachwyca tekst, zachwycają zdjęcia, przyciąga wzrok i okładka. Wszystko to jest spójne, poukładane, dopracowane. Użyję słowa idealne, bo doskonale pasuje do tego tytułu. Z serca polecam ją fanom Anny Dymnej, ale i miłośnikom biografii. Doskonale wyczerpany temat, świetnie przybliżona postać, książka na szkolną "szóstkę"! Z serca polecam.

Tę lekturę w atrakcyjnej cenie możecie kupić w atrakcyjnej cenie w księgarni internetowej BookMaster
http://bookmaster.com.pl/ksiazka-dymna-elzbieta,baniewicz-984732.xhtml#p 

4 komentarze:

 1. Czytałam i również uważam tę publikację za wspaniałą. Recenzja doskonale oddaje wartość książki. Jasna okładka przyciąga wzrok, ale też sama bohaterka przyciąga jasnym światłem dobroci serca, skromności, wrażliwości, empatii... w stosunku do każdego napotkanego człowieka.
  Wypowiedzi osób znających blisko Annę Dymną - umieszczone w kolorach tęczowych plamek na okładce z tyłu stanowią piękne uzupełnienie porteru aktorki i wolontariuszki, która całe życie pracuje i działa "mimo wszystko...".

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam ochotę na przeczytanie jakieś biografii, ale raczej na razie wybiorę coś o tematyce muzycznej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wspaniała Aktorka, bardzo chętnie przeczytam o niej książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Przyznam szczerze, że do niedawna nie słyszałam o tej aktorce. Jednak skoro polecasz jej biografie to chętnie przeczytam. Uwielbiam czytać życiorysy o tak ciekawych osobach. Dziękuje!!!

  OdpowiedzUsuń