wtorek, 23 sierpnia 2016

Krystyna Mirek "Rodzinne sekrety"


Wydawnictwo Filia
data wydania 2016
stron 400
ISBN 978-83-8075-073-9

Po prostu samo życie!

„Rodzinne sekrety” to drugi tom trylogii opowiadającej o losach rodziny Zagórskich pióra Krystyny Mirek. Książka przybliża czytelnikom dalsze losy Jana, jego żony i córek. W tym tomie pisarka szczególnie skupia się na dziejach Anieli i Maryli. Od razu dodam, że moim zdaniem kolejna część serii jest dużo lepsza niż jej początek, a fabułę pisze samo życie.

Niebo nad rodem Zagórskich tej jesieni zasnuwają chmury. To czas pełen kłopotów, zmartwień i trosk, których podłoże to w dużej mierze sprawy finansowe i spadkowe oraz sekrety sprzed lat. Do podkrakowskiego miasteczka przyjeżdża po wielu latach nieobecności brat Jana – Alfred. Żyjący w Ameryce starszy pan po czterdziestu latach chce uporządkować sprawy spadkowe. Jan musi brata spłacić, a nie mając tak dużej sumy jest zmuszony sprzedać księgarnię, a może też i sad. Senior rodu bardzo mocno to przeżywa. Dla niego sklep z książkami to coś więcej niż miejsce pracy. Trudno mu jest też myśleć o sprzedaży sadu, bo stanowi on integralną część domu. Jan bardzo to przeżywa i stresuje się, co niekorzystnie wpływa na jego serce. Żona wspiera go słowami, ale w tej sytuacji to zbyt mało. Kłopoty wymazałby jedynie spory zastrzyk gotówki. Maryla boryka się z samotnym wychowywaniem synków, dopominaniem się o alimenty i zwyczajną codziennością. Jej mąż bardziej zajmuje się kochanką i jej dziećmi niż własnymi pociechami. Wydaje się, że Maryla i Marcin już nigdy się nie pogodzą. Jak ułoży sobie dalsze życie nasza bohaterka? Czy będzie ją stać na diametralną zmianę jaką realizuje jej siostra Aniela? Mama Ani jest zasmucona zbliżająca się utratą księgarni. Myśląc o przyszłości córeczki i swojej decyduje się na powrót do stolicy i rozwiązanie pewnych spraw z przeszłości. Czy uda jej się wymyślony plan? Czy będzie szczęśliwa i bezpieczna?
Jak już wspomniałam drugi tom serii Jabłoniowy Sad jest bardzo dynamiczny i mniej sielankowy od swojego poprzednika. Czyta się go na jednym wdechu. Fabuła opiera się na trzech wątkach z których każdy jest emocjonujący. W powieści autorka porusza zwyczajne życiowe problemy nieobce przeciętnemu człowiekowi. Wskazuje także, że w każdej trudnej sytuacji jaką gotuje nam los rodzina jest znakomitą podporą. Przy jej pomocy wiele spraw udaje się łatwiej znieść, wiele problemów szybciej i prościej rozwiązać, a samotność byłaby jedynie dodatkowym balastem.

Krystyna Mirek znów zabiera nas do uroczego miejsca i świata, w którym spotykamy dobrze znane i lubiane postacie. Pokazuje zwyczajną polską rzeczywistość i problemy, które dotyczą wielu z nas. Dlatego też łatwo utożsamić się z bohaterami, prosto zrozumieć motywy ich działania, podejmowane decyzje i dokonane wybory. Książkę czyta się lekko, a sama lektura mocno zaciekawia i skupia naszą uwagę. Ta powieść to idealna propozycja na lato, to dobra książka, kiedy mamy ochotę na odpoczynek i relaks. Piękna okładka zachęca by zapaść się w fabułę i zniknąć na chwilę z realnej rzeczywistości. Miło czytało mi się tę historię. Dla tych, którzy podzielają moje zdanie mam dobrą wiadomość – już niedługo w sprzedaży pojawi się kolejny tytuł poświęcony rodzinie Zagórskich. Osobiście już go wyczekuję.

3 komentarze:

 1. Ciepłe słowa o książce, w której polska codzienność jest ukazana oczami mądrej autorki, potrafiącej uważnie przyglądać się życiu. Recenzja bardzo zachęcająca, sygnalizująca, że publikacja pozwoli czytelnikowi odnaleźć w niej swoje kłopoty i troski.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak - a już niedługo kolejny tom, którego jestem ogromnie ciekawa!

   Usuń
 2. Lubię takie polskie, typowe powieści obyczajowe, myślę, że to książka dla mnie :)
  Subiektywne Recenzje

  OdpowiedzUsuń