niedziela, 9 października 2011

Bohdan Smoleń, Anna Karolina Kłys "Niestety wszyscy się znamy"


Wydawnictwo Otwarte
data wydania październik 2011
stron 258
ISBN 978-83-7515-183-1

Lubię czytać biografie zwłaszcza o osobach, które cenię i darzę sympatią. Ale pod jednym warunkiem - taka książka opowiadająca o jakieś postaci musi być rzetelnie napisana, bez zbędnych sensacji i ploteczek, ot po prostu musi być do bólu szczera i obiektywna. Taką właśnie jest lektura wydana przez Wydawnictwo Otwarte opowiadająca o postaci chyba znanej w Polsce doskonale - Bohdanie Smoleniu. Popularny aktor, gwiazda kabaretu i piosenkarz sześciokrotnie spotkał się z Anną Karoliną Kłys - dziennnikarką i reporterką w roku 2010 w swoim domu i opowiedział jej o sobie. Ta opowieść jest niezwykle szczera. Smoleń odpowiedział na wszelkie pytania i te dotyczące pracy i te dotyczące życia prywatnego. I powstała niezwykła książka,  która jest opowieścią o Geniuszu, a zarazem skromnym i takim zwyczajnym facecie - mężu, ojcu, koledze.
 Pewnie niewielu z Was wie o węgierskich korzeniach członka Tey'a. Jego dzieciństwo nie było łatwe - ojciec lekkoduch nie świecił przykładem, a mały Boguś musiał wraz z siostrą opiekować się sparaliżowaną mamą. Potem był czas nauki, studiów i początków kariery scenicznej. A to w latach socjalizmu miało inny wymiar i smak niż dziś. Teksty wymagały zatwierdzenia cenzorów, występy wymagały zgody władz - a pensje ustalała Estrada. Artysta opowiada bez ogródek o tych czasach, które same w sobie miały sporo z kabaretu. Czytając mamy szansę poznać kulisy przygody Smolenia z kabaretem "Pod Budą " i "Tey" oraz dowiedzieć się jak tak naprawdę układały się jego stosunki z Zenonem Laskowikiem oraz poznać kulisy podróży w czasach PRL-u na Zachód i do Stanów. Pan Bohdan szczerze opowiada też o swoich projektach po zakończeniu współpracy z "Tey"em oraz o karierze discopolowca. Tekst książki wzbogacają fragmenty najbardziej znanych i lubianych przez publiczność skeczy kabaretowych oraz archiwalne zdjęcia prywatne i zawodowe. Książka ma też smutne oblicze, gdy dowiadujemy się o prywatnych tragediach satyryka oraz o jego chorobie i smutnej doli aktora emeryta.
Książka zrobiła na mnie mocne wrażenie. I jeszcze bardziej polubiłam Aktora ! To wspaniały Człowiek o Wielkim Sercu i wybitny Artysta ! Sława nie uderzyła mu do głowy - pozostał sobą mimo olbrzymiej popularności. A mnie w pamięci najbardziej pozostanie jako Pelagia - skecz o niej mogę oglądać milion razy dziennie i zawsze uśmieję się do łez. 
Naprawdę warto przeczytać książkę, która pozostaje w pamięci i do której powrócę. 
Za egzemplarz recenzyjny dziękuję Wydawnictwu Otwarte. 
A z tego miejsca pozwolę sobie podziękować Wspaniałemu Aktorowi za każdy wywołany na mej twarzy uśmiech, za wiele wspaniałych ról kabaretowych i za piosenkę "Dziewczyny, które mam na myśli " oraz za kreacje aktorskie i całokształt pracy artystycznej . Dziękuję Pani Bohdanie z całego serca !!!!!

A dla tych co chcą się pośmiać filmik

4 komentarze:

 1. Również cenie pana Smolenia, a co za tym idzie z wielką chęcią przeczytam jego biografię o ile gdzieś ją znajdę ;) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Poluje na tę ksiażkę z zapartym tchem!

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam fragment w Wysokich Obcasach dotyczący samobójstwa syna i żony. Dla mnie zbyt ekshibicjonistyczny. Są pewne granice, które zostały moim zdaniem w tym fragmencie przekroczone.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mag wiesz czytając całość nie odnisłam takiego wrażenia. Książka to do bólu szczere zwierzenia i gdyby te problemy zostały przemilczane bądź owiane tajemnicą byłoby to trochę sztucznie. I być może Artysta chciał sam od siebie powiedzieć światu prawdę, by obalić to co kłamliwe i wszelkie plotki.

  OdpowiedzUsuń