wtorek, 3 kwietnia 2012

Jacek Krakowski "Zły sen"


Wydanictwo Pi
data wydnia 2012
stron 208
ISBN 978-83-62781-65-2
seria Super kryminał
Tajemnicze zdarzenia w “Splendorze”.


Akcja powieści kryminalnej autorstwa Jacka Krakowskiego “ Zły sen” rozgrywa się w niezwykle tajemniczej, a zarazem uroczej scenerii. Myśliwski zameczek, położony z dala od ludzkich siedzib, wśród lasów i w okolicy jeziora wydaje się być idealnym miejscem do odpoczynku i regeneracji sił. Rodowa siedziba rodziny Żegotyckich została przejęta w 1985 roku za rzekome długi przez państwo i przekształcona w pensjonat o nazwie “Splendor”, a następnie sprzedana po zaniżonej cenie państwu Irenie i Piotrowi Wrotyczom. To właśnie oni są gospodarzami obiektu przez wiele już lat.

Od pewnego czasu spokój gości zakłócają tajemnicze zjawiska. W rurach umieszczonych w ścianach słychać odgłosy rozmów i dziwne słowa, które są jakby komendami dla nieokreślonego adresata. Po schodach nocną porą ktoś wielokrotnie spaceruje. Czy to duchy? Czy to może tylko przywidzenia i przemęczenie sprawia, że pewne osoby słyszą i widzą dziwne rzeczy ?

Irena Wrotycz jest bardzo zaniepokojona zaistniałą sytuacją. Prosi o pomoc swoją siostrzenicę Laurę, która jest adeptką szkoły policyjnej w Szczytnie. Młoda policjantka przybywa do “Splendoru” tuż przed świętami wielkanocnymi. Goście są w tym czasie rozdrażnieni paskudną pogodą, deszczem i zalanymi drogami, które odcinają ich od świata i cywilizacji. Nie działają komórki, brak jest dostępu do sieci internetowej, ale w zamian za to pensjonatem wstrząsają mrożące krew w żyłach wydarzenia.
Laura bardzo chce pomóc wujostwu w rozwiązaniu zagadki i po przybyciu rozpoczyna rozmowy z gośćmi oraz pracownikami “Splendoru”. Z cienia na jaw wychodzą coraz to nowe tajemnice i sekrety. Niektóre z nich swoje początki mają jeszcze w okresie PRL-u.......

Książka “Zły sen “ została wydana w serii Super kryminał. Niewielka objętościowo powieść licząca niewiele ponad 200 stron jest napisana specyficznym stylem. Treść jej składa się bowiem z samych dialogów. Są to rozmowy Laury przeprowadzane z poszczególnymi postaciami kryminału. Każdy z bohaterów opowiada dziewczynie o różnych zdarzeniach. Doprowadza to Laurę na pewne tropy i pomaga w rozwiązaniu dość zawiłej zagadki. Autor dobrze i oryginalnie zbudował w książce klimat sensacji. Akcja jest wartka i dość dynamiczna, skupia na sobie uwagę czytelnika. Rozwiązania zagadki nie udało mi się odgadnąć w trakcie czytania, a to sprawiło, że dreszczyk emocji towarzyszył mi do ostatniej strony. W książce nie został zamieszczony żadne opis, a akcja nie rozgrywa się poza budynkiem pensjonatu. Troszkę szkoda, bo dodanie jakiejś mrocznej sceny w lesie po zmroku uatrakcyjniłoby kryminał. Szkoda również, że fabuła nie jest jeszcze bardziej rozbudowana. Troszkę brakło mi w książce tradycyjnego śledztwa policyjnego, relacji ze zbierania dowodów, przesłuchań i nieco żałuję, że wątek Laury pod względem prywatności nie był bardziej rozszerzony.

Powieść ocenię na dobrą notę. Jej autem są niewątpliwie zgrabne dialogi i dość skomplikowana intryga. Doceniam wysiłek autora, bo z pewnością nie było łatwo napisać książkę tylko za pomocą rozmów.
“Zły sen” to lektura, która umili wieczór lub popołudnie. Polecam ją tym, którzy lubią emocje i zagadki z trupami.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję portalowi Na kanapie.

3 komentarze:

  1. Rzadko kiedy czytam tego typu książki więc jeszcze się zastanowię. :)

    Recenzja bardzo mi się podoba :] Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. potworny gniot, drewniane dialogi bez polotu, postaci kompletnie nieautentyczne. strata pieniędzy - nie byłam w stanie przeczytać tego nawet w pociągu,mimo dziewięciogodzinnej podróży i braku czegokolwiek innego do czytania (a jestem nałogowym czytaczem).

    OdpowiedzUsuń