poniedziałek, 12 maja 2014

Peter Longerich "Himmler. Buchalter śmierci"


Wydawnictwo Prószyński i S-ka
data wydania 2014
stron 960
ISBN 978-83-7839-746-5

Życiorys nazistowskiego kata

Historia od wielu lat leży w kręgu moich zainteresowań. Oczywiście nie wszystkie epoki pasjonują mnie jednakowo. Szczególnie zajmuje mnie okres, kiedy Polska była pod rządami dynastii Jagiellonów i czas trwania II wojny światowej. Swoją wiedzę czerpię nie tylko z książek popularnonaukowych i podręczników, ale też uważam, że warto zagłębiać się w biografie czołowych postaci danej epoki, ludzi, które ją w dużej mierze kreowały.

 Właśnie dlatego na liście moich wiosennych lektur znalazła się biografia Heinricha Himmlera. Jej autorem jest wybitny niemiecki historyk Peter Longerich, który jest specjalistą w dziedzinie holocaustu. Książka jest bardzo obszerna i niezwykle dopracowana. Zawiera wiele szczegółów z życia Reichsführera-SS zarówno prywatnego jak i politycznego. Celem autora było bowiem przeniknięcie osobowości człowieka na wskroś przesiąkniętego złem i znalezienie odpowiedzi na pytanie co spowodowało, że pochodzący z mieszczańskiej rodziny katolickiej chłopiec stał się jednym z najokrutniejszych zbrodniarzy wojennych. Autor opisując życie współpracownika Hitlera analizuje je krok po kroku od narodzin. Ukazuje je z najdrobniejszymi szczegółami. Stara się perfekcyjnie wyrysować osobowość człowieka, który po zwycięstwie w 1945 roku nie miał odwagi odpowiedzieć za swoje czyny i popełnił samobójstwo. Rekonstrukcja osobowości kata o wyglądzie niepozornego urzędnika jest niezwykle wnikliwa. Z książki wyłania się postać okrutna i bezwzględna. Osoba o sztywnych poglądach, która była zapatrzona w faszyzm niczym w boga. Zagłębiając się w meandry duszy Himmlera czułam wzburzenie i przerażenie. Przerażała mnie przemiana spokojnego chłopca w bestię. 
Lider III Rzeszy był człowiekiem równie zakompleksionym, jak i okrutnym. Pedant w swoich służbowych obowiązkach był bezwzględny w okrutnych wyrokach nawet wobec członka bliskiej rodziny. 
Jestem pod ogromnym wrażeniem przeczytanej biografii. Praca nad nią wymagała od autora wręcz tytanicznej pracy, wielu godzin spędzonych na badaniem materiałów źródłowych i dokumentów. Żmudnego przedzierania się przez archiwa. Efekt jest w tym wypadku znakomity. Dzieło zasługuje na uznanie. Z pewnością lektura wyczerpie ciekawość tych, którzy lubują się w najbardziej dokładnej analizie przedstawianej postaci. Mnóstwo przypisów, szczegółowa bibliografia i słowniczek czynią lekturę bardziej przystępną. 
Książka mocno mną wstrząsnęła. Przekonała, że można być mordercą nie plamiąc sobie rąk krwią. Można bowiem mordować słowami rozkazów. Gorąco polecam lekturę tę publikacji osobom zainteresowanym III Rzeszą i najokrutniejszą z wojen XX wieku. 
 

1 komentarz:

  1. również lubię takie książki, ciesze się ze ją u Ciebie znalazłam, przeczytam na pewno :)

    OdpowiedzUsuń