wtorek, 6 września 2011

Jacek Głowiński "Wyprawa "


Wydawnictwo Novae Res
data wydania 2011
stron 290
ISBN 978-83-7722-140-2
Są ludzie, których nade wszystko fascynują wolność i podróże. Dla nich liczy się zdecydowanie być niż mieć. Takim człowiekiem jest Piotr Kalina, którego pamiętniki z jego dzieciństwa i młodości oraz podróży spisał w formie powieści jego przyjaciel Jacek Głowiński. Sam autor zapisek nie mógł tego uczynić, gdyż od pewnego momentu jego podróży, od potyczki z kłusownikami słoni wszelki ślad po nim zaginął.
I tak powstała książka pt. "Wyprawa" do której przeczytania chciałabym Was zachęcić.
Piotr urodził się w wychował na wsi. Jego rodzice prowadzili gospodarstwo rolne. Od dziecka był samotnikiem i indywidualistą. Fascynowała go przyroda i piękno krajobrazu. Z nauką nie miał najmniejszych problemów, był pilny i zdolny, a szczególnie interesowały go biologia i geografia. Gdy zdał maturę podjął zaoczne studia geologiczne i zaczął pracował zawodowo. Po pewnym czasie porzucił ten "stabilny" tryb życia i wyruszył w podróż. Najpierw jego celem była Europa, zwiedził m.in. Włochy, a potem udał się na Czarny Ląd, którego zwiedzanie zaczął od Algierii. Postanowił przejść Afrykę z zachodu na wschód,a potem udać się  na południe. Podróżował pieszo, bo przemieszczanie się środkami komunikacji publicznej nie satysfakcjonowało go.
Twierdził, że zbyt wiele cennych szczegółów mu umyka, zbyt wiele traci. 
"Wyprawa" to połączenie osobistych zapisków głównego bohatera, lektury podróżniczo- przygodowej i powieści s-f. Mamy okazję poznać nietuzinkowego bohatera jakim jest Piotr - człowieka pełnego marzeń, zapalonego podróżnika i wędrowca, który ma w sobie żądzę poznania świata. Stroni on jednak od dużych aglomeracji, bardziej fascynuje go piękno natury, fauna i flora, jest ciekawy życia zwykłych mieszkańców. Bardzo fascynuje go także kultura arabska, sposób życia ludów pustyni, ich zwyczaje, religia i filozofia.
Książka jest pełna przygód, ale i refleksji nad sensem życia, poszukiwania własnego ja i poznania samego siebie.
Piotra spotykają przeróżne sytuacje, aż w końcu przyłącza się przypadkiem do grupy policjantów i strażników walczących z kłusownikami.
Ta książka to doskonała propozycja dla Czytelników zafascynowanych podróżami i Afryką. Polecam !
Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Novae Res.

3 komentarze:

  1. Tematyka niezwykle ciekawa, lubię czytać o podróżach i oprócz tego poczuć chwile zadumy, dlatego chętnie przeczytam tę książkę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawa recenzja interesującej książki :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Biografia i podróże czego chcieć więcej :)

    OdpowiedzUsuń