wtorek, 17 lutego 2015

Emilia Padoł "Damy PRL-u"


Wydawnictwo Prószyński i S-ka
data wydania 2015
stron 352
ISBN 978-83-7961-163-8

Piękności z PRL-u

Czas PRL-u był bardzo specyficznym okresem. Panująca politycznie ideologia kładła  na życiu społecznym i kulturalnym szerokim cieniem Wszystko miało być szare, bure i ponure, a oczy obywateli nie powinny kierować się na Zachód. Filmy amerykańskie były gdzieś na marginesie, praktycznie nie można ich było oglądać tak jak dziś. Ale rodzime kino rozkwitało i patrząc z perspektywy lat miało się świetnie. W tamtych czasach powstało wiele produkcji kinowych i telewizyjnych, wiele seriali, które do dziś uważane są za wybitne i przypięto im słusznie łatkę kultowych. Doskonale miały się też teatry. Pieniędzy na kulturę nie oszczędzano. I to moim zdaniem był spory plus tej epoki. 
Na ekranach kin i telewizorów pojawiały się piękne kobiety. Niektóre z nich stały się podziwianymi do dziś ikonami, zdobyły status gwiazd, sporą popularność i grono wielbicieli. To ich autorka książki o której dziś piszę okrzyknęła mianem Dam PRL-u. Owa książka przybliża sylwetki 12 pań, które odniosły wielki sukces, stały się popularne, podbiły męskie serca i zostały okrzyknięte seksbombami swoich czasów. Autorka ich osoby przybliżyła bardzo ciekawie. Zrobiła to w minipigułce. Skupiła się na życiu i prywatnym i zawodowym. Ale uwaga! Nie zrobiła tego tak jak czynią to dzisiejsze tabloidy. Napisała rzeczowo, dyskretnie, bez sensacji, bez plotkarskiego tonu. Widać gołym okiem, że zależało jej aby czytelnik jak najprawdziwiej, a zarazem jak najwnikliwiej odkrył ich sylwetki. Nie oznacza to, że książce brakuje ciekawostek, że czyta się ją nudnie. Absolutnie. Każda z bohaterek to inna osobowość. I choć łączy je wyjątkowa uroda, to ich losy są przeróżne. Niestety życie żadnej z tych gwiazd nie przypominało bajki. Były wzloty i upadki, były łzy, nieszczęścia i porażki. Ale były i sukcesy, był smak popularności, słodycz i gorycz sławy. Czytałam i wspominałam najgłośniejsze filmy w których grały te kobiety, przypominałam sobie ich największe kreacje. Ba, korzystałam z YouTube by przypomnieć sobie owe filmowe sceny raz jeszcze. Wzruszałam się wracając myślami do lat młodości i dzieciństwa. To była taka podróż z łezką w oku w przeszłość. Dziś już takiego filmu i telewizji nie ma. Dziś nie ma już tak wybitnych aktorek. Dziś niestety królują wybory z castingów, a mniej ważny jest warsztat i dyplom, dany komuś talent. Z pewnością czasom współczesnym trudno będzie dobrać takie bohaterki jak wspomniane w tej książce.
Komu ją przede wszystkim polecić? Miłośnikom kina i teatru, zainteresowanym czasami owej epoki i tym, którzy lubią biografie. Pochwalę autorkę za sposób w jaki napisana jest ta lektura, za doskonały dobór bohaterek. Szkoda, ze książka nie zawiera jeszcze więcej zdjęć, kinowych fotosów. Bardzo ciekawa propozycja, znakomity kąsek dla lubiących biografie. 
Bohaterkami książki są wspaniałe kobiety :Kalina Jędrusik, Beata Tyszkiewicz, Barbara Brylska, Nina Andrycz, Pola Raksa, Anna Dymna, Elżbieta Czyżewska, Małgorzata Braunek, Teresa Tuszyńska, Barbara Kwiatkowska-Lass, Ewa Krzyżewska i Grażyna Szapołowska. Jeśli chcecie zajrzeć do ich życia prywatnego i zawodowego polecam gorąco tę lekturę.

1 komentarz: