poniedziałek, 20 czerwca 2016

Sissel Værøyvik "Książka Racheli"


Wydawnictwo Media Rodzina
data wydania 2016
stron 440
ISBN 978-83-8008-162-8
seria Gorzka Czekolada

Dwa światy pod jednym dachem

Wydawnictwo Media Rodzina w serii Gorzka Czekolada wydało niesamowitą książkę. Powieść pióra norweskiej pisarki jest lekturą obezwładniającą jak najmocniejszy narkotyk. Jej akcja rozgrywa się w XX i XXI wieku. Z kart książki poznajemy historię dwóch bohaterek, które dzięki przychylności losu spotkały się pod jednym dachem. Każda z nich żyje w innym świecie. Splot ich życiowych ścieżek pozornie wydaje się tymczasowy. Spotkanie Racheli i Elli zmienia bowiem diametralnie ich przyszłość. Okazuje się, że dwie odmienne rzeczywistości mają wspólny mianownik.

Pewnego dnia mieszkająca w Nowym Jorku, a pochodząca z Norwegii, Ella dowiaduje się, że jej rodzice zginęli tragicznie w wypadku samochodowym. Kobieta z pewnością jest zaskoczona tak traumatyczną wiadomością i czuje smutek, choć jej relacje z rodzicami były chłodne. Bez wahania wsiada w samolot i wraca do rodzinnego miasta, by pochować matkę i ojca oraz zająć się sprawami związanymi ze spadkiem. Ella nie jest zbytnio zżyta ze swoją rodziną. Na lotnisku wita ją jedynie adwokat. W Bergen nasza bohaterka dowiaduje się, że jest jedyną spadkobierczynią i tym samym staje się dość majętna. Niespodzianką jest fakt, że pewna starsza kobieta wynajmuje mieszkanie w piwnicy w jej rodzinnego domu. Ella poznaje ją dopiero po pogrzebie przy okazji porządków w willi rodziców. Starsza pani okazuje się sympatyczną i ciepłą osobą. Lgnie do Elli, koniecznie stara się nawiązać z nią bliskie relacje. Udaje jej się zaprosić ją w progi swego mieszkania. Przy filiżance kawy zaczyna opowiadać jej swoją historię. Opowieść o życiu Racheli rozpoczyna się od wczesnego dzieciństwa. Ella słucha kolejnych zdań z coraz większą ciekawością, z coraz większym zainteresowaniem. W końcu wyciąga dyktafon i nagrywa zwierzenia sędziwej lokatorki. Szybko okazuje się, że ta historia staje się jej bliska, coraz bardziej bliższa...

„Książka Racheli” to znakomita powieść obyczajowa, która zawiera w sobie poruszającą opowieść o losach żydowskiego dziecka, które wskutek zaistniałej sytuacji na politycznej arenie Europy musi opuścić swój dom i rodziców, by przeżyć. To historia nastolatki, która w obcym kraju musi tułać się, by dorosnąć do dojrzałości. To dzieje młodej kobiety, która nie ma szczęścia w miłości i cierpi przez mężczyzn których pokochała. To wreszcie opowieść o Żydówce pozbawionej korzeni, która przez całe swoje życie szuka swojej tożsamości. Rachela jest jednak osobą silną, zahartowaną przez życie i pełną determinacji w dążeniu do szczęścia. Jej perypetie mocno fascynują. Są one też dowodem jak wiele jest w stanie unieść kobieta, jak twarda potrafi być matka. Rachela to postać wyjątkowa, która jawi się jako symbol żydowskiego dziecka, które wprawdzie nie trafiło do obozu koncentracyjnego i przeżyło, ale które i tak ogromnie wycierpiało. Racheli wojna odebrała nie tylko bliskich, ale i tożsamość, która jest niezbędną częścią każdego z nas.

 Powieść norweskiej pisarki to książka o miłości, nienawiści i przyjaźni. To lektura, której przeczytane gwarantuje ogrom emocji i wzruszenia. W jej tło historyczne wpleciono prawdziwe wydarzenia jak choćby działalność Pomocy Nansenowskiej, która uratowała życie wielu żydowskich dzieci. Występujące w niej postacie są fikcyjne, ich kreacja to bezapelacyjne mistrzostwo. Ten tytuł to lektura z półki książek obyczajowych, która ma w sobie smak słodyczy i goryczy. Jej zakończenie jest wyjątkowe i zaskakujące. Tę powieść czyta się z niesłabnącym zainteresowaniem, ze łzami w oczach, z rumieńcami na policzkach. Książka przekona chyba nawet największego malkontenta, że nie warto w życiu zbyt łatwo się poddawać, że życie to ciągle walka w której zwycięstwo ma niezwykle słodki smak. Dzięki lekturze z pewnością bardziej docenimy swoje korzenie, które wchodzą w skład fundamentu bez którego nie można zbudować swojego świata. Gorąco polecam ją tym, którzy lubią książki z historią w tle, a także tym, którzy szukają wyjątkowych wrażeń i niespodzianek przy czytaniu. „Książka Racheli” to elegancka proza w najwyższym gatunku, która emanuje dbałością o język, styl i niezwykłą fabułę. Z serca polecam nie tylko kobietom.

4 komentarze:

 1. nawet ją zaczęłam, ale na razie początek mnie nie porywa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. potem się rozkręci, owszem początek nie jest łatwy, wręcz przygnębiający, przesmutny - dotrwaj do końca !

   Usuń
 2. Historia wydaje się niezwykle intrygująca, więc na pewno dam jej szansę!

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapiszę sobie tytuł i z chęcią przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń