sobota, 22 stycznia 2011

Ireneusz Pawlik "Pocałunek czułość i rozkosz"Wydawnictwo MG

stron 160

data wydania 20 stycznia 2011

ISBN 978-83-61297-47-5Pocałunek niejedno ma imię .......Ten pozornie prosty gest ,który statystycznie wykonujemy codziennie wyraża często tak wiele. Bywa symbolem emocji,uczuć, gestem szacunku i poważania, powitań i pożegnań , oddaniem czci i hołdu. Ludzkość całowała się od pradziejów ,jednak wydźwięk pocałunku zmieniał się z upływem czasu .


Tej tematyce poświęcił swoją książkę Ireneusz Pawlik. "Pocałunek czułość i rozkosz " to swoiste kompendium wiedzy na temat całowania .Książka składa się z ośmiu rozdziałów , które odnoszą się do różnych aspektów pocałunku . Autor przedstawił teorie naukowców skąd wywodzi się ten gest ,jak był traktowany na przestrzeni dziejów ,jaki wydźwięk pozostawił na kartach literatury i na kadrach filmowych. Pocałunek jest też przedstawiony od strony fizjologicznej ,zdrowotnej ,wyjaśnione jest jego pochodzenie i znaczenie w kulturze,religii oraz wymienione są jego rodzaje .Książka nawiązuje również do wiadomości z savoir vivre'u ,ale i z kosmetologii oraz medycyny plastycznej czy protokołu dyplomatycznego .

Tekst przedstawiony jest w formie bardzo przystępnej i wprost naszpikowany anegdotami, co czyni lekturę porywającą .Ubogacają go ilustracje Zuzanny Malinowskiej .


Bez względu na to czy lubimy całować i być całowani , ta czynność towarzyszy nam od pierwszych chwil życia po trumnę . Zwykle całujemy kogoś w usta lub policzek i jest to wyrazem komunikacji niewerbalnej .Pocałunek świadczy o uczuciach ,emocjach ,ale bywa i gestem zdrady .Stanowi naturalny afrodyzjak ,ale i metodę uspokojenia, odstresowania i ukojenia bólu. Traktuje o nim Biblia i Kamasutra .Jest atrybutem człowieczeństwa , choć wywodzi się ponoć od metody ..... karmienia młodych osobników przez dorosłe.Wg Freuda jest wspomieniem rozkoszy związanej z ssaniem mleka matki .Nie jest znany we wszystkich kulturach , a w niektórych bywa gestem wręcz zakazanym publicznie .

Warto się całować , bo wg naukowców pocałunek to naturalna szczepionka i metoda na przedłużenie życia .

Po więcej tego typu ciekawostek sięgnijcie do książki , która na pewno nie raz w trakcie lektury zdziwi ,rozbawi ,ale i zaskoczy . Polecam ją zakochanym i nie tylko - doskonały pomysł na prezent .

2 komentarze:

  1. Rzeczywiście świetna książka na upominek :)
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  2. Kasandro jak najbardziej - bo temat dla każdego aktualny - pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń