czwartek, 27 stycznia 2011

Kazimierz Korkozowicz "Przyłbice i kaptury.Nagie ostrza"


Wydawnictwo Zysk i S-ka
data wydania lipiec 2010
stron 684
ISBN 978-83-7506-531-2
Książka ma tę magiczną moc ,że w ciągu sekund potrafi nas przenieść w zamierzchłe czasy, po których dziś pozostały tylko zabytki i zapisy w kronikach. Ta książka zabrała mnie w mój ulubiony okres w historii Polski - czasy panowania Jagiellonów.
Królestwo Polskie było wtedy liczącym się mocarstwem , ale i nie brak było wrogich knowań przeciwko niemu.
Trudnym sąsiadem byli Krzyżacy, marzyli o rozbiorze Rzeczypospolitej i zagarnięciu naszego terytorium. Ich knowania słusznie przejrzał Władysław Jagiełło - król wiedział , że musi zdławić niebezpieczeńtwo na północnych rubieżach , bo inaczej od morza zmiażdżą nas rycerze z krzyżami , a od południa do skóry dobierze się Polsce Zygmunt Luksemburczyk.
Bój pod Grunwaldem, w którym doszło do ostatecznego rozrachunku poprzedzony był przygotowaniami i ze strony polskiej i krzyżackiej. Na krakowskim dworze i na innych zamkach pojawili się liczni szpiedzy.Nie brak ich było także i w klasztorach. Zakon posuwał się do różnych metod, aby zwerbować Polaków do współpracy i przekazywania im tajnych informacji .Krakowskiemu księdzu Duninowi porwana zostaje i uprowadzona ukochana siostrzenica Una , a on sam zostaje szantażowany przez Krzyżaków. Smutny los spotyka też Zytę - żonę Benka z Rubieży. Po powrocie z polowania Benko zastaje spalony dwór , a o napadzie informuje go cudem ocalały pachołek. Zrozpaczony małżonek pała chęcią odnalezienia żony i pomszczenia spotkałej go krzywdy. Uprowadzonych białogłów poszukują dwaj towarzysze i serdeczni przyjaciele Hubert zwany Czarnym - brat Zyty i Rudy - Jaksa. Ich barwne przygody, które spotykają obu na służbie krakowskiego dworu są niezwykłe . Dzięki sprytowi , odwadze i własnej inteligencji zdobywają nie tylko pasowanie na rycerzy - co w owych czasach było wielką nobilitacją - ale i znaczny majątek oraz rękę wybranej przez serce kobiety.
Książka nieco przypomina bajkę , ale jest oparta ściśle na faktach historycznych , dobro zwycięża zło , krzyżaccy szpiedzy marnie kończą , zakochani łączą się w pary małżeńskie. Akcja, która obejmuje lata 1408- 1410 toczy się wartko , nie brakuje zaskakujących czytelnika wydarzeń. Książka spodoba się i miłośnikom powieści przygodowych i historycznych , i nam - słabej płci choćby ze względu na wątek miłosny, który jednak nie przesłania tła historycznego. Autor bardzo wiernie przedstawił postacie władcy Litwy i jego sojusznika Jagiełły , nie brak też dokładnego opisu bitwy grunwaldzkiej.Czym jest ta powieść? Napewno oryginalną lekcją historii i dobrą lekturą dla interesujących się przeszłością. Gdy ją czytałam ktoś zapytał czy ta powieść jest podobna do sienkiewiczowskich "Krzyżaków " ? Na pewno trochę tak , choćby ze względu na okres w którym rozgrywa się akcja. Czy jest lepsza ? Mnie podobały się obie .
Czy jest coś ,co skrytykuję ? Zdecydowanie tak - za mało w powieści przypisów do zastosowanych archaizmów . Dziś przeciętny czytelnik nie wie co to są skojce , kim jest gamratka, co to są glewia czy rohatyny i jak idzie koń rysią .
Powieść mimo wielkiej objętości czytało mi się świetnie ,delektowałam się przygodami sympatycznych kompanów - oj mieli oni fantazję i kosmiczne pomysły , ale i sprytu im nie brakowało.
Mimo ,że powieść skończyłam czytać kilkadziesiąt godzin temu już mi tęskno do tamtej rzeczywistości, zamkowych biesiad , turniejów , życia w średniowiecznym Krakowie , dzielnych rycerzy , kobiet w długich sukniach i klejnotach . A może jednak reinkarnacja ma miejsce i kiedyś ,w poprzednim życiu byłam damą jagiełłowego dworu ?

7 komentarzy:

 1. Świetna książka - czytałam ją już wiele lat temu, kiedy była wydana po raz pierwszy. Właściwie wtedy to były dwie książki - bo "Przyłbice i kaptury" były wydane osobno i "Nagie ostrza" też.
  A ponieważ widzę, że Ci się podobała to podpowiem, że jest jeszcze kontynuacja tom 3 - "Powrót Czarnego" i 4 - "Synowie Czarnego".
  Tego autora czytałam jeszcze 6-tomowy cykl "Ostatni zwycięzca" - akcja dzieje się w czasach Jana III Sobieskiego i podobnie jak tu jest przygoda, historia, romans oraz wątek sensacyjno-szpiegowski.

  OdpowiedzUsuń
 2. Recenzja ciekawa, choć książka nie w moim typie. Na prezent za to dla mojego kolegi będzie idealna. To typowo jego klimaty :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Anek nie wiedziałam o kolejnych tomach - dzięki za info - znając życie uwględnię w zakupach.
  Kasandra dzieki za pozdrowienia i wzajemnie

  OdpowiedzUsuń
 4. wydaje mi się że nie dla mnie , musiałabym jednak sprawdzić :) widzę tutaj dwie zachwycone recenzentki :)
  czy na podstawie tego cyklu powieściowego powstał serial filmowy ???

  OdpowiedzUsuń
 5. Chyba tak - choć ja nie oglądałam - pewnie oceniłabym jak Krzyżaków - książkę zdecydowanie wyżej

  OdpowiedzUsuń
 6. Uważam, że w Polsce za mało uczy się w szkołach o tamtych czasach, a przecież były fascynujące. Królowie to tylko postacie z portretów, a przecież byli ludźmi, bardzo interesującymi zresztą.
  Nie trać nadziei: może i reinkarnacja istnieje? :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Magdo chyba tak - jedyną taką długa suknią , którą mialam na sobie to była ślubna z trenem trzy metrowym - myślałam ,że będzie mi niewygodnie , potknę się itd - ale czułam się jak ryba w wodzie - chyba kiedyś w takich chodziłam !

  OdpowiedzUsuń