środa, 12 stycznia 2011

"Wszystkie dni lata " praca zbiorowa

wydawnictwo WAB
stron 174
ISBN 83-7414-149-2
data wydania 2005
Kilka lat temu redakcja "Newsweek Polska" zwróciła się z propozycją do dziewięciu czołowych polskich prozaików, by napisali opowiadanie czerpiąc inspirację z filmu Tadeusza Konwickiego "Ostatni dzień lata". Owocem tego powstał zbiór opowiadań pt. "Wszystkie dni lata ".
Jego autorzy stworzyli krótkie opowiadania ,które łączy miejsce oraz czas akcji - nadmorska miejscowość i koniec lata. Ich bohaterami są bardzo różne postacie, a ich cel przyjazdu nad Bałtyk nie jest jedno znaczny.Bezimienna bohaterka "Klapek " Kuczoka kończy swoje życie w odmętach morza, Wanda z opowiadania "Brzydki człowiek "Kowalewskiego walczy z bólem nieuleczalnej choroby w nadmorskim sanatorium, zaś młode małżeństwo opisane przez Marię Nurowską planuje ucieczkę z reżimu PRL- u do szwedzkiego eldorado. Różne są charaktery opisanych osób ,różne przyczyny pobytu nad Bałtykiem ,ale łaczy je ciekawa analiza psychologiczna - ich zachowań ,stosunku do miłości ,wspomnień.
Nie jest to lektura jakby się zdawało łatwa i przyjemna ,aczkolwiek dla tych którzy lubią prozę z domieszką przychologii będzie ciekawa.
Mnie najbardziej spodobało się opowiadanie Marii Nurowskiej oraz Krystyny Kofty. Szczerze powiedziawszy spodziewałam się nieco innej lektury ,ale nie żałuję czasu spędzonego z tą książką .

2 komentarze:

  1. a JA FILM WIDZIAŁĄM I NIE ZA BARDZO MI SIĘ PODOBAŁ, KSIĄŻKA NATOMIAST ZAPOWIADA SIĘ CIEKAWIE :)
    łADNIE TU TERAZ U cIEBIE, MIŁEGO ZADOMOWIANIA

    OdpowiedzUsuń
  2. A dziekuję za miłe słowo i cieszę się,że Ci się tu spodobało - jest mi tu coraz lepiej i jak po każdej przeprowadzce chyba ogarnęłam się już nieco .Pozdrowienia dla Czesia

    OdpowiedzUsuń