niedziela, 5 lutego 2012

Heinz-Lothar Worm "Maria "


Wydawnictwo Promic
data wydania 2011
stron 176
ISBN 978-83-7502-277-3

Do przeczytania tej książki skusił mnie opis wydawcy i marka serii w jakiej jest wydania. Cykl prozy Okna to mądre i piękne powieści starannie wydane przez Promic, których lektura dostarcza mi wspaniałych wrażeń.
"Maria" to powieść, której akcja rozgrywa się w Niemczech, na Oceanie Atlantyckim i w Ameryce na przełomie XIX i XX wieku. Główni bohaterowie to ludzie młodzi i bardzo w sobie zakochani. Ale nie jest im pisane szczęście i spokój. Związek Marii i Karola nie jest akceptowany przez ich rodziny. Matka Karola nie widzi Marii w roli synowej, a ojciec dziewczyny gwałtownie protestuje przeciwko spotkaniom córki z pracowitym i spokojnym Karolem. Młodzi jednak nie potrafią bez siebie żyć, łączy ich głębokie uczucie i chcą iść razem przez życie za wszelką cenę. Myślą, że gdy Maria będzie brzemienna to bez trudu uzyskają błogosławieństwo na ślub. Jednak staje się inaczej. Na wieść, że ojciec Marii zostanie dziadkiem wściekły mężczyzna wyjawia rodzinną tajemnicę, która budzi szok i niedowierzanie. Ślub zakochanej pary staje się czymś niemożliwym, a przyszła mama zostaje zmuszona od wyjazdu za Wielką Wodę. Czy mimo przeciwności losu Marii i Karolowi pisane wspólne życie ? Czy zaświeci im słońce ? 

Książkę pochłonęłam gdzieś w mroźną noc i nawet nie poczułam upływu czasu. Tak bardzo zaintrygowała i wzruszyła mnie ta historia. Bo losy Marii i jej ukochanego nie są usłane różami. Było im obojgu bardzo ciężko. Bóg wystawił ich uczucie na sporą próbę i bardzo ich doświadczył.
Autor pisze w swojej powieści o miłości, o silnie zakorzenionej tradycji niemieckiej wsi, gdzie skandal moralny to coś niewybaczalnego, co skazuje na banicję. Ciekawie wykreował postacie swoich bohaterów - oboje są bardzo dojrzali emocjonalnie i wiedzą czego w życiu chcą. Ich miłość to nie zauroczenie, to nie związek oparty na zauroczeniu zmysłowym, ale uczucie w którym znaczącą rolę odgrywa odpowiedzialność za partnera i za własne czyny. Książka "Maria " promuje postawy katolickie, Biblia jest ukazana jako księga, która daje nadzieję i pozwala przetrwać ciężki czas w życiu. Ta księga podarowana Marii przez towarzyszkę podróży na statku staje się jej przyjaciółką i pocieszycielką w godzinie próby. Pozwala patrzeć z nadzieją na przyszłość, choć i naszych bohaterów nachodzą chwile zwątpienia i poczucia beznadziejności. To piękna historia z wzruszającym zakończeniem , może ktoś oceni ją jako nieco bajkową, ale mnie się bardzo spodobała i przypadła do gustu. Polecam ją każdemu , kto ludzi książki mądre i ambitne, które niosą w sobie piękną i wzruszająca treść.
Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Promic

10 komentarzy:

 1. Zgadzam się - czytałam książkę jakiś czas temu i też bardzo mi się spodobała.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bajkowość nie jest niczym złym, też potrzebna w literaturze :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Pewnie niedługo przeczytam, chociaż na razie muszę odpocząć od tego typu tematyki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Chyba jestem jakaś dziwna, bo mnie książka kompletnie nie przypadła do gustu :/ Była zbyt przewidywalna, nudna, schematyczna - dla mnie to strata czasu mimo pewnych wartości, które ze sobą niesie... Pozdrawiam serdecznie mimo odmienności ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie słyszałam, ale brzmi interesująco ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak aż tak cię pochłonęła na całą noc, to na pewno jest godna uwagi !! Chciałbym cię zaprosić do udziału w ankiecie na moim blogu, wybiera się NAJLEPSZY FILM 2011 (tzn. trzy najlepsze) :) Również pojawiła się nowa recenzja, tym razem filmu "Kocha, lubi, szanuje" :) Zapraszam i Pozdrawiam ! :D

  OdpowiedzUsuń
 7. My fаmily membeгs all the timе say
  that I аm wasting mу time here at net, exceρt I know I am getting knowlеdge еvery day by гeаding thes
  niсe pоstѕ.

  Αlѕo vіsit mу ωebѕite ..
  . quick loans

  OdpowiedzUsuń
 8. Veгy nice post. I juѕt stumblеd upon уouг blοg and wiѕhеd to mеntiоn that I
  have reаlly loved browsing youг weblog postѕ.
  After аll I will be subscribing in youг
  rss feed anԁ I hoρе you wгite
  again ѕoon!

  Ηere іs my blog payday

  OdpowiedzUsuń