piątek, 12 sierpnia 2011

Jane Johnson "Tajemnica amuletu"


Wydawnictwo Sonia Draga
data wydania 2011
stron 392
ISBN 978-83-7508-339-2

Powieść Jane Johnson "Tajemnica amuletu " ma dwie główne bohaterki Isabelle i Mariatę.Obie kobiety łączy fakt posiadania srebrnego amuletu, a dzieli bardzo wiele.
Isabelle mieszka w Londynie, ukończyła studia, pracuje jako doradca podatkowy. Jest kobietą, która odniosła sukces zawodowy i finansowo powodzi się jej bardzo dobrze, ale jest dość samotna. Nie posiada partnera, ani rodziny, jedynie przyjaciółkę Evę. Jej rodzice rozeszli się jak miała 14 lat, oboje byli archeologami . Matka Isabelle zmarła, gdy ona była na studiach. Wraz z wieścią o śmierci ojca kobieta dowiaduje się od prawnika o tajemniczym pudle, które ma otrzymać w spadku oprócz domu. W kartonie ze swoim imieniem Isabelle odnajduje piękny srebrny amulet i dziwne dokumenty. Według nich precjozo pochodzi z grobowca królowej w Maroku. Dziewczyna jednak chce rozwikłać jego zagadkę i postanawia z przyjaciółką udać się do rzekomej ojczyzny amuletu. Tam też chce pospinać się trochę po skałach, co jest jej pasją.
Mariata to potomkini słynnej królowej plemienia Tuaregów. Po śmierci matki zostaje oddana przez ojca, uczestnika karawan pod opiekę plemienia Kel Bazan. Tam w sposób natarczywy adoruje ją syn wodza, a dziewczyna nie jest mu przychylna. Nie czuje się dobrze w tym miejscu. Na prośbę przybyłej kobiety o imieniu Rahma udaje się potajemnie do jej wioski, by pomóc pewnemu młodzieńcowi. Syn Rahmy jest bliski obłędu. Wpadła w nią po śmierci swej narzeczonej. Stracił kontakt z rzeczywistością, a w ręce ściska tylko ów amulet. Gdy odda go Mariacie wróci do świata żywych. Amastan i Mariata zakochują się w sobie i planują ślub, ale los nie wydaje się im sprzyjać.
 Dalsze losy obu kobiet znajdziecie na kartach książki.
"Tajemnica amuletu" to fascynująca i trzymająca w napięciu opowieść pełna tajemnic i sekretów. Opowiada o losach dwóch kobiet żyjących w odmiennych światach i kulturach. Obie łączy tajemniczy afrykański amulet, który w swoim wnętrzu kryje zaszyfrowany napis w języku plemienia Tuaregów.
Akcja książki krótko rozgrywa się w Londynie, a potem przenosi się na kontynent afrykański do uroczego Maroka. I tu przeżywamy z obiema bohaterkami szereg przygód, poznajemy ich sekrety i mroczne tajemnice. Autorka nie szczędzi nam interesujących opisów egzotycznego krajobrazu, miast, suków (tak nazywane są targi ), niebezpiecznej pustyni i pięknych oaz. Poznajemy zwyczaje wędrownego plemienia Tuaregów, ich konflikty z arabskimi osadnikami w Maroku i rządem Algierii. No i mamy okazję poznać miejsce niebezpieczne i zarazem urzekająco piękne jakim jest pustynia.
Ta książka to fascynująca historia, w której mamy okazję zagłębić się we wczoraj i dziś koczowniczego plemienia Nomadów, poznać ich tradycje, zwyczaje związane ze ślubem i pogrzebem, oraz wierzenia i tradycje. Są całkiem inne od tych ze świata arabskiego.
Książkę czyta się bardzo przyjemnie. To doskonała lektura dla miłośników powieści przygodowych z wątkami obyczajowymi i sensacyjnymi. Fabuła jest pełna niespodzianek, akcja obfituje w nieprzewidywalne zwroty, a zakończenie mnie totalnie zaskoczyło. Piękna opowieść o losach ludzi kochających pustynię - dzielnych, mężnych i dumnych ze swego pochodzenia i dziedzictwa przodków. Gorąco polecam nie tylko miłośnikom Orientu i książek o Afryce. 
Za egzemplarz do recenzji dziękuję Księgarni Matras.

4 komentarze:

 1. Brzmi ciekawie, nie słyszałam o tej książce, ale jak znajdę chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Z chęcią przeczytałabym jakąś powieść, której akcja rozgrywa się również i w Afryce. Z chęcią dam jej szansę.

  Pozdrawiam,
  Darcy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Rzadko sięgam po powieści przygodowe, ale tej się nie oprę i z chęcią bliżej poznam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zapowiada się bardzo ciekawie, jak wpadnie w moje ręce to na pewno przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń