piątek, 4 października 2013

Laurence Rees "Złowroga charyzma Adolfa Hitlera"


Wydawnictwo Prószyński i S-ka
data wydania 2013
stron 440
ISBN 978-83-7839-600-0
wersja ebook
 
Fenomen tyrana
 
Władza to coś, co pociąga wielu ludzi. Rządzenie innymi jest marzeniem popularnym. Górowanie nad otoczeniem potrafi wzbudzić w człowieku wiele różnych zachowań. Logicznym się wydaje, iż przywódca powinien pasować do pewnego wykreślonego przez psychologów szablonu. Ktoś, kto marzy by władać krajem z pewnością ma być mądry, mieć ciekawy program polityczny, dobrze się prezentować, być świetnym oratorem, umieć przekonać niezdecydowanych do siebie. Jednym słowem taki człowiek powinien mieć charyzmę. Jak pokazuje historia na czele mocarstw nie zawsze stali właśnie tacy ludzie. Trafiali się i szaleńcy i zbrodniarze, osoby chore z nienawiści. Wszystkie te cechy można przepisać Adolfowi Hitlerowi. I tu prawda przeczy logice. Co się stało, że na czele Niemiec stanął człowiek, który doprowadził do ich upadku, do klęski i zniszczeń? W myśl jego polityki to nie tak miało być. Rasa aryjska miała zdobyć panowanie nad Europą, królować i dominować. Hitler się pomylił i jego koniec okazał się tragiczny. Co zatem spowodowało jednak jego dojście do władzy? Co stało się podwaliną jego sukcesu? Jego charyzma? A może zespół wielu czynników, które ułatwiły mu dojście na szczyty władzy?
 
Odpowiedzi na te pytania szuka w swojej niezwykle ciekawej książce Laurence Rees brytyjski historyk, znawca II wojny światowej.
Od razu uprzedzę, że książka to nie biografia, ani nie suche historyczne prawdy. To szukanie odpowiedzi na bardzo trudne pytania, na które czasem nie da się wypowiedzieć jednoznacznie. Autor rysuje psychologiczny portret Fuhrera starając się poznać jego wszelkie tajemnice, przepis na sukces i błędy. Niemiecki polityk ma ich sporo na swoim koncie. Książka dzieli się na kilka części. Opisują one życie Hitlera, a zwłaszcza jego dojście do władzy i drogę ku roznieceniu wojny oraz jej przebieg. Mało jest w publikacji zdań poświęconych jego życiu prywatnemu. Autor skupia się na karierze politycznej. Pisze nie tylko o niemieckim wodzu, ale i o jego wrogach, przeciwnikach i współpracownikach. Opisuje realia w których działał niemiecki tyran. Tekst nie jest chwilami łatwy, ale nie można mu odmówić ciekawości. Książkę nie czyta się jak podręcznik historii, publikacja wręcz prowokuje do zastanowienia, rozważań i stawiania pytań z których niektóre bywają retoryczne. Tekst uzupełniają zdjęcia. Autor napisał swoje dzieło w oparciu o szeroką bibliografię. Książka jest niezwykle dopracowana, starannie przemyślana. Czytając ją w pewnym sensie jest się pod wrażeniem charakteru Hitlera, ale też łatwo można stwierdzić, że niemieckiemu politykowi sprzyjało wiele czynników.
Czy ktoś taki jak Hitler doszedł by do władzy, gdyby nie kryzys ekonomiczny? Czy postanowienia kończące I wojnę światową nie były zbyt wymagające dla Niemiec? Czy może należało bardziej rozgromić Niemców w 1918 roku?
Powyższe pytania narodziły się w mojej głowie po lekturze tej książki. Tym, których interesuje XX-wieczna lektura z pewnością się spodoba. Osobiście premiuję autora za ciekawe ujęcie tematu, za dociekliwość oraz chęć poszukiwań podwalin niewątpliwie wyjątkowej kariery politycznej, która w końcu jednak legła w gruzach. Jakim człowiekiem był Hitler? Jakim politykiem? Jakie miał cechy charakteru? Czym przyciągał do swojej idei miliony? Czy w końcu był desperatem i tchórzem? A może był wyjątkową osobowością, szalonym patriotą według własnej interpretacji tegoż słowa?
Zapraszam do książki. Warto!
Książka zrecenzowana dla Wydawcy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz