poniedziałek, 17 września 2012

Danuta Gryka "Pół świata z plecakiem i mężem"


Wydawnictwo Bernardinum
data wydania 2012
stron 264
ISBN 978-83-7823-044-1
Biblioteczka Poznaj Świat
 
Dookoła świata no all exlusive
 
Wielu z nas marzy o podróży dookoła świata, by zobaczyć piękne krajobrazy, poznać inne kultury, zabytki, poznać egzotyczne smaki! Taka podróż wymaga i czasu, i pieniędzy. Patrząc na przykład wojażowania autorki książki „Pół świata z plecakiem i mężem” okazuje się jednak, że koszty można trochę obniżyć, i wcale nie uczyni to naszej podróży mniej ciekawą. A może nawet przysporzy nam niesamowitych przygód i zawarcia wielu przyjaźni.
Danuta Gryka w towarzystwie małżonka objechała świat. Trwało to 10 miesięcy. Swoją podróż podzieliła na dwa etapy opisała w dwóch książkach. Pierwsza z nich ukazała się właśnie nakładem wydawnictwa Bernardinum w serii Biblioteka Poznaj Świat. Opisuje ona wędrówkę, która rozpoczyna się w Polsce a kończy w Nowej Zelandii. Po drodze para gości m.in. w Turcji, Jordanii, Syrii, Nepalu i Himalajach, Tajlandii, Laosie, Wietnamie oraz w Australii i Nowej Zelandii. Szmat drogi, mnóstwo czasu i ciąg przeróżnych przygód. Bo trasa podróży nie jest do końca perfekcyjnie zaplanowana i ulega korektom, bo podróżnikom nie towarzyszą przewodnicy, ale dzięki poradom Lonely Planet zwiedzają przeróżne miejsca. Nie mają zarezerwowanych noclegów: śpią w hostelach, pod namiotem i u poznanych w podróży ludzi. W znacznej mierze przemieszczają się autostopem. No i po drodze muszą popracować, by mieć pieniądze na dalszą eskapadę. Co to oznacza? Podróż, której obce są luksusy, ale ich brak wynagradzają rozmaite przygody, niespodzianki i znajomości. Nie zawsze dopisuje pogoda, czasem coś boli, ale też ciągle coś nieprzewidzianego się dzieje. A to but się rozkleja, to przemakają wskutek ulewnych deszczy wszystkie ubrania. Danuta z mężem to jednak zaprawieni w podróży fachowcy, którzy uparcie dążą do celu.
Relacja autorki jest świetna, ciekawa i pełna wspaniałych opisów. Strona po stronie odwiedzamy kolejne kraje i przepiękne miejsca. Odwiedzamy parki narodowe, podziwiamy cuda natury i perełki architektury. Mamy okazję poznać inaczej żyjących ludzi, ich zwyczajną codzienność, religie, tradycje. Wielu zapewne zrezygnowało by z takiej eskapady, bo za gorąco, za zimno, za drogo, coś boli, itd., ale po lekturze jestem w 100% przekonana, że takie wojaże nie do końca zaplanowane i omijające luksusowe kompleksy turystyczne mogą być niesamowite i zapadające na zawsze w pamięć. Książka kusi. Kusi, bo udowadnia, że czasem warto podjąć szalone przedsięwzięcie, warto puścić wodze fantazji i zdać się na los.
W książce szczególnie podobał mi się fragment opisujący himalajski trekking. To musi być przeżycie! Pobyć w sercu najwyższych gór świata, zobaczyć wierzchołki, które sięgają nieba! Doświadczyć wręcz mistycznych widoków.
Relację Gryki czyta się wspaniale. To książka pełna przygód i optymizmu, ucząca, że jeśli życie coś zabiera, to daje coś w zamian. Lektura zdecydowanie zachęca do wojaży i życia chwilą, zachwycenia się pięknem świata. A ja już z niecierpliwością czekam na drugą książkę tej autorki, na resztę jej przygód.
Publikacja obowiązkowa do przeczytania dla miłośników wszelakich podróży i mających geny włóczykija. Uwaga! Zdecydowanie zachęca do spakowania plecaka i opuszczenia domu na rzecz poznania świata. Dodatkowym atutem jest niezwykle piękne wydanie tej książki: świetna korekta (żadnych literówek, błędów itd.), wspaniały papier i oprawa, fantastyczne zdjęcia. Doskonały pomysł na prezent. Gorąco polecam.
 
Za egzemplarz do recenzji dziękuję slicznie portalowi Lubimy Czytać i Wydawnictwu Bernardinum.

2 komentarze:

  1. O, nie widziałam jeszcze tej książki, a staram się być na bieżąco z serią Poznaj świat. Na pewno przeczytam, jak wszystko, co się w tej serii ukazuje. Jestem zaczarowana przez literaturę o podróżach i jeszcze długo będę:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Lubię tego typu książki :) Koniecznie muszę jej poszukać :)

    OdpowiedzUsuń