poniedziałek, 28 stycznia 2013

Katarzyna Michalak "Sklepik z niespodzianką. Adela"


Wydawnictwo Nasza Księgarnia
data wydania 2012
stron 320
ISBN 978-83-10-12026-7

Zaglądając ponownie do Pogodnej

„Sklepik z niespodzianką Adela” to druga książka Katarzyny Michalak wydana w ramach „sklepikowej” serii. Pierwsza jej część zebrała mnóstwo pozytywnych recenzji i przypadła do gustu sporej rzeszy czytelniczek. Takiego wyśmienitego poziomu fanki tegoż cyklu spodziewały się i po kolejnej powieści. Nie rozczarowały się z pewnością, bo następna książka w której prym wiedzie radna Adela jest chyba nawet troszkę lepsza, a z pewnością mnóstwo się w niej dzieje. Bohaterkami targają olbrzymie emocje, namiętność i uczucia.
Pojawienie się Anny Potockiej po trzech latach w rodzinnym majątku jest sporą sensacją. Ale to dopiero wierchołek góry lodowej. Jak się okazuje żona Wiktora ma swoje tajemnice i sekrety oraz prowadzi podwójne życie. Jej rodzina jest oburzona, bo jak można porzucić bez słowa męża i syna! Powrót Anny komplikuje też uczuciowe życie Bogusi. Którą z nich wybierze Wiktor? Czy wróci z Autralii na wieść o powrocie żony?
W kolejnej książce Katarzyny Michalak mamy okazję bliżej przyjrzeć się Adeli – określanej mianem miejscowej femme fatale. Okazuje się, że ma ona swoje powody, by być taką, a nie inną kobietą. Historia jej życia jest fascynująca. Adela okazuje się podporą rodziny. I kiedyś i teraz.

Książka mnie zauroczyła, omotała niczym pajęczyna i nie dała wyłączyć nocnej lampki przy łóżku póki nie dotarłam do ostatniej strony. Jakże przyjemnie było otworzyć znów drzwi sklepiku Bogusi, poczuć aromat czekolady i domowego ciasta. Pięć przyjaciółek nadal się przyjaźni,babskie sabaty w pokoiku na pięterku dalej mają miejsce, ale relacje pań niekiedy stają się napięte i trudne. Padają ostre słowa, bolesna krytyka. Górę biorą emocje i problemy, które nie dadzą się odłożyć na półkę i wymagają rozwiązania, które niekiedy wydaje się niemożliwe. Na szczęście nad wszystkim czuwa Stasia, która niczym anioł potrafi uspokoić atmosferę. W życiu tych kobiet pojawiają się tak jak w życiu każdej z nas trudne sytuacje. Miłość okazuje się farsą, zdrowie szwankuje, ktoś dobija się na ten świat.... Oj sporo dzieje się w Pogodnej i warto poświęcić długi wieczór na pobyt w uroczym miasteczku opodal morskiej plaży. W czasie czytania nudą absolutnie nie wieje, a zakończenie ...... jest mocne niczym w doskonałej książce sensacyjnej. Autorka zostawia swoje czytelniczki w sporej niepewności, z nierozwiązaną zagadką i przysłowiową opadniętą szczęką. Nie ma Pani Kasia nad nami litości każąc czekać kilka miesięcy na kolejną książkę z tejże serii i wyjaśnienie co ma na sumieniu Lidka. Nie pozostaje nic innego jak uzbroić się w cierpliwość i czekać, choć osobiście nie miałabym nic przeciw, by kolejne książki ukazywały się nie rzadziej niż co miesiąc.
Sklepikowym cyklem Michalak udowadnia, że jest autorką utalentowaną i niepozbawioną fantazji oraz obdarzoną bujną wyobraźnią. Spod jej pióra wychodzą istne arcydzieła, które są tylko z pozoru lekturą łatwą i pozbawioną głębszej treści. W rzeczywistości to książka z życia wzięta, opowiadająca o kobietach z krwi i kości, które łączą więzy przyjaźni. Pani Kasia ukazuje siłę i moc tego uczucia, równie bezcennego jak miłość. Dzięki niej mniej straszna choroba, niechciana ciąża, operacja, rodzinne kłopoty. „Sklepik z niespodzianką” to książka mądra i poruszająca, która chwilami bawi, czasem wprawia w nostalgię nad tym, co w życiu najważniejsze i dostarcza sporą dawkę przeżyć. Ma przeuroczy klimat i pachnie słodkim aromatem ciast. Długo by można było chwalić pisarkę za stworzenie tak uroczego miejsca, kreację ciekawych postaci. Dlatego nie dziw, że chciałoby się, by Pogodna istniała naprawdę, by można tam było pojechać, odetchnąć jej atmosferą i zasmakować łakoci z niespodziankowego menu. Z niecierpliwością czekam zatem na kolejne powieści z tej serii już teraz wiedząc, że Pani Michalak z pewnością się udadzą tak dobrze jak te, które już trafiły na księgarskie półki. 
Za egzemplarz do recenzji dziękuję portalowi Lubimy Czytać i Wydawnictwu Nasza Księgarnia. 

6 komentarzy:

 1. kasia pisze pogodnie, odkrywając marzenia głownie czytelniczek i kończąc happyendem. |czego chcieć więcej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to przeczytaj Mistrza... tam jest zupełnie inaczej

   Usuń
 2. właśnie niedawno zaczęłam Adelkę i bardzo, bardzo mi się podoba, taką Kasię Michalak uwielbiam i niepotrzebnie przeczytałam Mistrza

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie mogę się doczekać momentu, w którym i ja ponownie odwiedzę Sklepik z Niespodzianką...

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo podobała mi się ta książka, nawet troszkę bardziej niż tom pierwszy. Obecnie oczekuję, aż książka się pojawi w księgarniach, gdyż wygrałam ją od autorki, a w połowie lutego ma do mnie dotrzeć. I znów otworzę drzwi sklepiku...
  Tak, zgadzam się z Tobą, że Katarzyna Michalak to naprawdę zdolna autorka. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak na razie czytałam tylko I cz., ale kolejne na pewno przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń