poniedziałek, 20 sierpnia 2012

Jacek Getner "Brzydka miłość"

Musical Sukces
data wydania 2005
stron 184
ISBN 978-83-922060-0-2

Krótkie, ale bardzo treściwe

Dokładnie takie jak w tytule tej notki są opowiadania Pana Jacka, który znany jest wielu jako scenarzysta popularnej telenoweli "Klan". Opowiadań nie czytałam już dawno. W sumie to najwięcej ich pochłonęłam w okresie edukacyjnym, bo pochwalę się może nieskromnie czytałam lektury dokładnie i sumiennie. Tytuł książki może wielu z Was zasugerować, że jest ona o miłości. Otóż nie.
Te opowiadania są po prostu z życia wzięte. Treść każdego z nich jest inna, doskonale przemyślana i ciekawa. I niesie w sobie jakiś morał, jakąś treść. Po przeczytaniu kilku z nich wzięło mnie też na refleksje i głębsze przemyślenia. Początkowo miałam w planie czytać po trzy, cztery z nich dziennie, ale jak zasiadłam do czytania pierwszego to trudno było się oderwać. I tak minęło mi całe popołudnie. Ale cieszę się, że dane mi było przeczytać ten zbiór. Bo się wzruszyłam, pozastanawiałam się nad sensem naszego bytu. W wielu z tych historii Autor zwraca naszą uwagę na sprawy wyjęte z naszej współczesnej codzienności, które być może umykają nam w szalonej bieganinie zwykłych dni, a które po refleksji są jednak ważne i mają wpływ na nasze życie. Miłość, przyjaźń, zazdrość, wspomnienia z przeszłości, tęsknota to tematy wielu z zawartych w tej książce utworów,  dzięki którym mamy okazję spojrzeć na życie z dystansem, z boku - a z pozycji widza naprawdę więcej widać niż z roli aktora.
Szczególnie podobało mi się tytułowe opowiadanie o miłości ludzi upośledzonych przez chorobę, którzy jednak mimo ułomności są ludźmi, mają prawo do uczuć i jak najbardziej zasługują na nasz szacunek. Wzruszyłam się i jakoś tak automatycznie nasunęła mi się postać Maćka Lubicza z "Klanu". Nie zapominajmy o szacunku dla tych nieco innych od nas.
Książkę  przeczytałam dzięki Autorowi, któremu serdecznie dziękuję za egzemplarz.

2 komentarze:

  1. Nie przepadam za zbiorami opowiadań, także tym razem nie dla mnie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo mi się podobały !!! Na mnie największe wrażenie wywarły trzy historie: „Życiowa opowieść” - krótka historia Magdy, „Śmieć” i „Grób”. To o narciarzach za to mnie strasznie rozbawiło :D

    OdpowiedzUsuń