poniedziałek, 10 marca 2014

Michael Ende "Nie kończąca się historia"


Wydawnictwo Znak emotikon
data wydania 2014
stron 640
ISBN 978-83+240-2883-2

Na pomoc Fantazjanie 

"Nie kończąca się historia" to książka określana baśnią wszech czasów. Czy słusznie? Jak najbardziej. Jej premiera miała miejsce w 1979 roku. Powieść fantasy przeznaczoną dla młodych czytelników przetłumaczono na wiele języków. W latach 80-tch książkę zekranizowano. Ta produkcja okazała się kinowym hitem i przyciągnęła tysiące widzów. Na czym polega fenomen tejże opowieści? Myślę, że na wspaniale wykreowanej fabule, która jest idealnie dopracowana w najmniejszych szczegółach i  niezwykle barwna. Z łatwością rozbudza wyobraźnię i przenosi do świata baśni. A tenże świat idealny jest jak się okazuje nie tylko dla dzieci. Jako dorosły człowiek wspaniale się w nim odnalazłam. 
 
Pewnego dnia Bastian Baltazar Buks otwiera drzwi antykwariatu. Młody człowiek, któremu dokuczają z powodu tuszy szkolni koledzy uwielbia czytać książki. W tymże antykwariacie znajduje księgę, która zmienia jego życie. Bez pozwolenia wynosi ją ze sklepu i udaje się na szkolny strych. Zamyka za sobą drzwi i wkracza do baśniowego świata. Fantazjana to kraina która nie ma końca. składa się z wielu krain i przeróżnych poddanych. Jej władczynią jest Dziecięca Cesarzowa. Nad Fantazjaną gromadzą się jednak czarne chmury. Krainę dławi nicość. Powoli pochłania ją i jej mieszkańców. Fantazjanie grozi zagłada i trzeba ją jak najszybciej uratować. Podobnie jak trzeba znaleźć antidotum na chorobę jej władczyni. Żaden z 500-set medyków nie jest w stanie powstrzymać zła. Los baśniowej krainy ma spocząć w rękach młodego chłopca o imieniu Atreju. Na jego piersi ma zwisnąć Auryn - magiczny medalion. Czy uda się sympatycznemu młodemu człowiekowi jego jakże trudna misja?
 
"Nie kończąca się opowieść' to książka która Bastian czyta i do której potem się przenosi. Tekst książki jest pisany dwoma kolorami czcionki - pomarańczową i niebieską w zależności od tego, który ze światów jest opisywany - baśniowy czy ten rzeczywisty. Książka jest wspaniała. Pełna przygód, przeróżnych zawirowań i niespodzianek. Autor wspaniale opisuje miejsca w których toczy się akcja oraz postacie pojawiające się na kartach książki. Jest ich bez liku i są bardzo różnorodne. Lektura gloryfikuje miłość i przyjaźń. Oczywiście jak w każdej baśni toczy się walka dobra ze złem. Książka choć jest dość obszerna nie znudziła mnie w żadnym momencie. Czytałam ją zachłannie i z przyjemnością. Ta powieść przypomniała mi moje młodzieńcze gusta czytelnicze. Jako dorosły człowiek odebrałam ją chyba tak samo jakbym miała niewiele ponad dziesięć lat. Wysnułam stąd wniosek, że książki adresowane do młodzieży mogą być idealne i dla pokolenia ich rodziców. 
"Nie kończąca się historia" to książka niepowtarzalna i oryginalna. Rozbudzająca wyobraźnię i niosąca przesłanie. Pełna ponadczasowych prawd, które nigdy nie stracą na wartości. To lektura do której jeszcze wrócę, by znów przeżyć wspaniałe emocje. 
Na koniec pochwalę jeszcze Wydawcę za naprawdę ciekawe wydanie. Idealny format, książkę starannie zszytą i z gotową już zakładką. Doceniam idealną korektę, brak jakikolwiek błędów i literówek co szczególnie ważne w książkach dla młodych czytelników. Troszkę szkoda, że w tekście zabrakło ilustracji. 
Moja ocena 8/10.

4 komentarze:

 1. Ile to razy oglądałam ekranizację tej powieści ;) Bardzo ją lubię ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam tę książkę. Film także jest piękny. To niesamowite, że tak wartościowa opowieść przeszła w zasadzie bez żadnego większego echa. We mnie nieustannie budzi łzy wzruszenia i serdeczny śmiech - na przemian. Baaaardzo piękna lektura.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja znam na razie tylko ekranizację, którą to mogę oglądać bez końca, więc pewnie książka tym bardziej przypadłaby mi do gustu ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. "Pełna ponadczasowych prawd, które nigdy nie stracą na wartości. "- to mnie zaciekawiło, a tytuł a jakże obił się o uszy, ale jakoś nie miałam okazji, trzeba by nadrobić.

  OdpowiedzUsuń