niedziela, 16 kwietnia 2017

Gabriela Gargaś "Taka jak ty"


Wydawnictwo Filia
data wydania 2017 
stron 476
ISBN 978-83-8075-214-6

O dwóch takich jak my!

Czy zwyczajne życie dwóch kobiet może stać się tematem na znakomitą książkę, na ciekawą powieść i doskonałą fabułę? Czy szara codzienność kryje w sobie piękno, szczęście i radość? Tak! A udowadnia to w swoim najnowszym tytule Gabriela Gargaś, którą od przeczytania Jej debiutu zaliczam do grona ulubionych polskich autorek. 

Głównymi bohaterkami książki są dwie kobiety takie jak my - Czytelniczki. Zwyczajne i przeciętne na pozór. Znają się można rzec od urodzin bowiem ich mamy poznały się na porodówce. Karolina i Mariona przyjaźnią się od dziecka. Razem przeżywają dziecięce wzloty i problemy, spędzają wolny od szkoły czas, odkrywają świat i wchodzą w nastoletnie życie. Są jak siostry, są prawdziwymi przyjaciółkami, a ich przyjaźń przetrwa wiele lat i przeróżne próby. Ich dorosłe życie układa się odmiennie, ale każda z tego duetu może wciąż liczyć na wsparcie i pomoc drugiej. Mariona szybko wychodzi za mąż i rodzi dwóch synów. Jej życie dominuje rola mamy i westalki domowego ogniska. W tym czasie Karolina wiedzie żywot singielki. Wkrótce świat obu bohaterek przewraca się do góry nogami za sprawą niespodzianek jakie gotuje im los. Będą pokusy, rozterki i trudne wybory. Łzy i śmiech przez łzy. Ale przyjaźń przetrwa wszystko...

"Taka jak ty" to druga najlepsza powieść Gabrieli Gargaś po jej wspaniałym debiucie "Jutra może nie być". Czyta się ją z mocnymi wypiekami na twarzy i ciekawością co zdarzy się dalej. Największą niespodzianką powieści, którą zdradzę, co oczywiście nie jest spojlerem okazuje się informacja, że książka będzie miała kontynuację. Zagłębiając się w treść tego tytułu pokolenie rówieśniczek bohaterek może przeżyć nostalgiczną podróż do czasów dziecka i lat nastu - te strony lektury były takim sentymentalnym przypomnieniem jak kiedyś wyglądał świat oczami kogoś młodego, w co się bawiło i jak spędzało się wakacje czy chwile poza szkołą. Pozostała część książki to polskiej współczesnej mężatki portret własny. Gabriela Gargaś nad wyraz dokładnie, plastycznie i wyczerpująco opisała jak wygląda życie kobiety będącej partnerką, matką i panią domu. Jak wiele wymaga to poświęcenia, trudu, zaradności i odwagi, odporności na pokusy. Jak trudno podołać wszystkim obowiązkom i wyzwaniom oraz jak pomocna jest w tym osoba oddanej przyjaciółki. Los nie ma litości i wystawia Karolinę oraz Marionę na trudne próby. Jedną kusi złudą odświeżenia życia, drugą obarcza chorobą nieuleczalną i odznaczającą piętno nie tylko na chorym. 
Książka jest bardzo realistyczna, prawdziwa i życiowa. Wszystkie elementy fabuły są namacalne i zwyczajne. Istniejące nie tylko w wyobraźni Autorki, ale i w normalnym życiu. Treść obfituje w to co zwykle życie - w radości, kłopoty, trudne decyzje, wybory pomiędzy większym i mniejszym złem. Mimo pozornej szarości ta powieść aż kipi od emocji, od scen budzących radość, wzruszenie. Łatwo wtopić się w fabułę, bez trudu można utożsamić się z Karoliną czy Marioną. W każdej z nich drzemie bowiem sporo każdej z nas. Z całego serca gorąco polecam przeczytanie tego tytułu zwłaszcza kobietom będącym w związkach. To książka dla nas i o nas - Drogie Żony, Mamy i Partnerki.

1 komentarz:

  1. Skoro książka także dla mnie, to na pewno po nią sięgnę, bo "Wybacz mi" tej autorki podbiło moje serce.

    OdpowiedzUsuń