sobota, 3 marca 2012

Aleksandra Boćkowska " One za tym stoją"


Wydanictwo MG
data wydania premiera 8 marca 2012
stron 224
ISBN 978-83-7779-064-9

O kobietach i nie tylko dla kobiet.

Autorka jest dziennikarką i redaktorem. Bohaterkami swojej książki uczyniła kobiety wyjątkowe. Damy , które kompletnie nie pasują do stereotypu kobiet jako płci słabej, która do egzystowania potrzebuje koniecznie męskiego ramienia. Opisane kobiety to płeć piękna i zadbana, ale zdecydowanie nie słaba. To silne osobowości, które cechuje wiele uporu, zawzięcia, determinacji i odwagi. To kobiety wyjątkowo inteligentne, kreatywne i stanowcze. Każda z nich jest inna, ale łączy je sporo cech, które są niezbędne w osiągnięciu sukcesu zawodowego. A one są po prostu na niego skazane. Ciężka praca, garść wyrzeczeń, niedospane noce, zmęczenie, a wszystko po to, by dojść do celu. Każda z Pań osiągnęła szczyt w innej dziedzinie, ale łączy ich pasja w jego osiągnięciu. Zdetrminowanie i odwaga. Owszem po drodze zdarzały się porażki, małe potknięcia, lekcje od życia, ale one im niestraszne. Ich przepis na sukces i osiągnięcie założonego celu sprawdził się w 100 %. Są dobrym wzorem do naśladowania dla tych kobiet, które mają chwile wahania, słabości, momenty zwątpienia. W Polsce trudniej jest osiągnąć sukces kobiecie, tak mówią statystyki, ale na szczęście to się powoli zmienia. Opisane przez Boćkowską kobiety udowadniają, że są na równi dobre jak panowie, a może i nieco lepsze. Bo oprócz pracy zawodowej znajdują jeszcze czas dla rodziny, są matkami i radzą sobie z całą masą obowiązków pozazawodowych. A praca jest dla nich pasją. Tak myślę, że pasja jest nieodłączna, jeśli chcemy być w czymś doskonałe. Ona jest jak szczypta właściwej i wyjątkowej przyprawy, która uczyni danie wyśmienitym i niepowtarzalnym. A czym zajmują się opisane Panie ?
Najbardziej znaną jest chyba piosenkarka Kayah , która jest nie tylko wokalistką, ale i producentką, współwłaścielką wytwórni płytowej. Nie ukrywam, że lubię jej utwory. Z tekstu wyłoniła się niesamowita kobieta, mądra i mająca bardzo wartościowe wnętrze. Z jej ust pada niezwykle wartościowe zdanie, które mnie zafascynowało :" Kiedy pasja jest prawdziwa, porażka jej nie złamie." (str 95)
Mnie to stwierdzenie na długo zapadnie w pamięć. Czytając poznałam zupełnie inną Kayah niż ta jaką opisują tabloidy i plotkarskie gazetki. Stąd wniosek, że raczej nie warto ich czytać. A samą piosenkarkę polubiłam jeszcze bardziej. Jest ona przykładem, że są kobiety i mądre i piękne i zdolne w jednej osobie.
Agnieszka Kręglicka - restauratorka pokazuje jak niesamowitą pasją może być gotowanie. Ona podnosi je do rangi sztuki i pokazuje jaką frajdą może być przygotowanie jakiegoś smakołyku dla bliskich.
Beata Stasińska prezes W.A.B- u to ktoś bardzo bliski mej naturze. To właściwa osoba na miejscu, którego piastowanie wymaga kochania książek i nosa do odkryć wspaniałych perełek, które osiągają szczyty na listach sprzedaży.
Ewa Wanat spodobała mi się za odwagę w prezentowaniu swoich poglądów, zaimponowała mi stworzeniem radio dla tych innych od ogółu. Brawa za bezkompromisowość i determinację.
Irmina Kubiak pokazuje, że Polacy nie gęsi i też ..... swoich Diorów mają, że projektanci znad Wisły mają potencjał i tworzą ciekawe projekty oraz mają naprawdę dobre pomysły.
Anna Streżyńska to dzielna i twarda osoba, której zawdzięczamy w pewnym  tańszy internet i połączenia telefoniczne. To za jej kadencji ceny spadły, a ona nie uginała się pod presją operatorów.
Agnieszka Odorowicz pokazuje, że kobieta potrafi i ma zmysł do pracy, która nie zawsze wyuczonym zawodem bywa.
Beata Stelmach zaś to postać, która udowadnia, że Polka może być dobrym i profesjonalnym politykiem i niczym nie ustępuję kolegom.
Te historie o nietuzinkowych Paniach czyta się dość szybko i przyjemnie. Każda opowieść jest zdecydowanie inna i przestawia bohaterkę nie tylko od strony zawodowej, ale i prywatnej. Te opowieści mogą dodać skrzydeł Czytelniczkom, które mają chwile zwątpienia i rozczarowania, bowiem uczą, że do sukcesu prowadzi często kręta droga usiana przeszkodami i potknięciami. Ale upór z czasem procentuje. Ta książka może być impulsem do działania, który zachęci niejedną z Pań do realizacji swoich marzeń, do podjęcia jakiegoś wyzwania, które w niej drzemie. Dla mnie właśnie takie przesłanie ma ta publikacja. I świetnie, że takie książki ukazują się na rynku. Boćkowska napisała ją bardzo interesująco, w niewielkiej objętości ujęła to co najważniejsze, co zasługuje na pokazanie światu ,a w codzienności gdzieś się może czasem zapodziać. Książkę powinny przeczytać nie tylko Panie, ale i niedowierzający w siłę kobiet pracodawcy. To prawda, że czasem płeć piękna lawiruje i zasłania się kobiecymi obowiązkami, ale istnieje też ogrom kobiet, które stać na bardzo dużo, które są potężnie zdeterminowane w pogodzeniu życia prywatnego i pracy. Jestem też przekonana, że w Polsce istnieje jeszcze wiele kobiet, które mogłyby stać się postaciami opisanymi w takiej jak "One za tym stoją" książce. Może zatem Autorka napisze kolejną część ?
Za egzemplarz do recenzji dziękuję ślicznie Wydawnictwu MG.

2 komentarze:

  1. z chęcią bym ją przeczytała!:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Podobnie jak przedmówczyni - chętnie po nią sięgnę. Uwielbiam mądre, silne, inspirujące kobiety!

    OdpowiedzUsuń