wtorek, 6 marca 2012

Lisa Chaney "Coco Chanel życie intymne"


Wydawnictwo Znak litera nova
data wydania luty 2012
stron 464
ISBN 978-83-240-1672-3
fragment książki dostępny pod linkiem

Prawdziwe oblicze autorki "małej czarnej".

O Coco Chanel napisano już wiele książek. Ta postać jest bardzo tajemnicza i barwna. Coco przeszła do historii, została się ikoną mody, a jej nazwisko stało się synonimem luksu, bogactwa, wdzięku i smaku. Choć nie pochodziła z arystokracji, choć nie miała znanych przodków do dziś jej dom mody którym obecnie kieruje Karl Lagerfeld ubiera elitę świata. Kim była kobieta, która wzbogaciła szafę prawie każdej z nas o "małą czarną" - uniwersalną kreację, która opiera się upływowi czasu i nie przechodzi do lamusa ? O twórczyni jednego z najbardziej fenomenalnych zapachów świata Chanel no 5 krąży wiele mitów i plotek. Które z nich są prawdą, a które fałszem ? Na to pytanie z pewnością odpowie Wam najnowsza na rynku księgarskim biografia słynnej kreatorki mody autorstwa Lisy Chaney. Czytałam już wcześniej książki poświęcone Coco, ale ta jest z nich napisana najbardziej dokładnie, najstaranniej i bardzo wnikliwie przybliża nam sylwetkę tej niesamowitej kobiety. Chaney bowiem dotarła do niepublikowanych wcześniej pamiętników i listów miłosnych Chanel. Dzięki temu jej książka opowiada o słynnej projektance w sposób bardzo wnikliwy i osobisty. Lektura sięga głęboko w duszę kobiety dość niepokornej i ukazuje ją w całej prawdzie, bez osłonek i upiększeń, ale i bez zbędnej sensacji. Cała biografia, która przecież opowiada o niezwykle barwnej i dynamicznej postaci napisana jest w sposób niezwykle profesjonalny i wyważony. Nie ma tu sztucznej sensacji i niezdrowego budowania atmosfery skandalu. Autorka bardzo profesjonalnie pisze o kobiecie, która żyła bardzo burzliwie, prowadziła niezwykle bogate i pełne sensacji życie osobiste, a przy tym była tytanem pracy, niezwykle uzdolnioną i mającą wspaniały gust kreatorką.
 Jaka była tak naprawdę Coco ?
Cóż i w jej przypadku sprawdza się sentencja, że kobieta niejedno ma imię. Czytając mamy okazje zagłębić się w życie zawodowe i uczuciowe, poznać jej pochodzenie, smutne i trudne dzieciństwo, lata spędzone w klasztorze, gdzie Coco miała okazję poznać sztukę szycia i haftu. Miała wielu kochanków, była zamieszana w różne miłostki i  skandale. Ale czy była szczęśliwa ? Oddech , gdy ją zraniono łapała w pracy, kiedy się dosłownie w niej zatracała. Pani Lisa pokazuje nie tylko samą bohaterkę i jej otoczenie, ale i  wplata w tekst opowieść o burzliwych czasach w jakich przyszło jej żyć. Czy to prawda, że została szpiegiem ? Czy była kolaborantką ? Co znaczyły dla Coco narkotyki ? I czy było jej dane zaznać prawdziwego szczęścia w miłości ?
Koniecznie polecam Wam lekturę tej książki, którą moim zdaniem nie można przegapić. Jest bardzo ciekawie napisana i doskonale wprowadza nas w czasy współczesne Coco. W lekturze ukaże Wam się postać bez tajemnic, szczera i wrażliwa, poznacie jej kochanków, współpracowników, przyjaciół i wrogów. Książkę czyta się dość łatwo i przyjemnie, jest opatrzona posłowiem, co w przypadku biografii bardzo cenię i dokładnymi przypisami oraz bibliografią. A czytanie uzupełniają zdjęcia - naprawdę wyjątkowe i niepowtarzalne. Na mnie największe wrażenie zrobiło to z pogrzebu, gdy za trumną Coco stoją jej modelki.
Gorąco polecam Wam doskonałą biografię kobiety niezwykłej i utalentowanej. Poznajcie prawdziwe oblicze legendy mody.
A ja osobiście książkę oceniam bardzo wysoko. Jest po prostu znakomita !
Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Znak.

8 komentarzy:

 1. Tak chciałam mieć tę książkę, ale od Znaku dostałam "Komandosa" ;) w sumie nie był taki zły, ale na "Coco Chanel" i tak sobie zapoluję. Pozdrawiam ciepło.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam już kiedyś biografię Coco, oglądałam film ze wspaniałą kreacją Audrey Yautou, ale na książkę Lisy Chaney mam ochotę ogromną. Po Twojej recenzji wiem już dlaczego...

  OdpowiedzUsuń
 3. Jakoś zawsze omijałam tą książkę w zapowiedziach i opisach... Ale może pora się do niej przekonać? :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mogę Was zapewnić o jednym - czytam troszkę biografii, a ta jest naprawdę doskonale napisana, orócz tego ciekawa postać co tworzy świetną książkę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja również mam podobne wrażenia, po przeczytaniu tej biografii - wyważona, bez szukania sensacji, na co mylnie wskazuje promocja tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 6. Właśnie wczoraj kupiłam, lubię biografie,..

  OdpowiedzUsuń