poniedziałek, 2 lipca 2012

Marta Grzebuła " Epizod na dwa serca"

 
Warszawska Firma Wydawnicza
data wydania 2011
stron 160
ISBN 978-83-61748-94-6

Ułożyć świat na nowo

Po raz pierwszy miałam okazję przeczytać książkę autorstwa Marty Grzebuły. "Epizod na dwa serca" to współczesna powieść obyczajowa, której główną bohaterką jest Magdalena. Kobieta po przejściach i z przeszłością, mająca za sobą nieudane małżeństwo z Tomaszem, który z kochającego męża i ojca zamienił się w alkoholika z priorytetem w postaci wódki i kolegów. Magda odeszła od Tomasza. Miała dość awantur, podbierania pieniędzy i życia w oparach alkoholu. Po rozwodzie Magdalena próbuje ułożyć sobie życie na nowo. Ma oparcie w mamie i nastoletnim synu Adamie. Nasza bohaterka odradza się do życia po koszmarze bycia z pijakiem niczym roślina na którą spadł deszcz po długotrwałej suszy. Ten proces dla niej nie jest łatwy. Znajduje pracę, która daje jej poczucie zawodowego spełnienia i finansowej stabilizacji. W życie pani psycholog, bo w takim zawodzie pracuje Magda wkracza również pewien mężczyzna.
 Czy połamana na duszy kobieta zapomni o przykrych doświadczeniach z poprzedniego związku i da szansę Adrianowi ? Czy odważy się na zaufanie młodszemu od siebie ?
Powieść pt. "Epizod na dwa serca" nie jest zbyt obszerna. Opowiada historię z życia wzięta, która pewnie nie raz zdarzyła się w rzeczywistości. Główna bohaterka jest kobietą obolałą i nieco zagubioną w życiu. Nic dziwnego, małżeństwo z alkoholikiem potrafi uczynić wiele zła. Magda musi na nowo stanąć w życiu na nogi, zbudować szczęśliwy i bezpieczny dom dla swojego syna, któremu z pewnością brakuje szczególnie w wieku dorastania dobrego ojca. Adam jest dla mamy całym światem , podporą i pociechą. Postać tego młodego chłopca, już prawie mężczyzny bardzo mi się spodobała i zaimponowała. Czym ? Dojrzałością i odpowiedzialnością, której brakło jego ojcu. Cóż, Tomasz okazał się ofiarą i wiernym poddanym butelki, co nie wyszło mu na dobre. Wprawdzie przestał pić, ale bardzo wiele stracił. A Magadalena ? No cóż, ta pokrzywdzona przez partnera kobieta ma zgoła odmienny charakter od mojego. Z opisu nie pasuje kompletnie do wykonywanego przez siebie zawodu. Magda zachowuje się niczym owładnięta burzą hormonów nastolatka. Sama nie wie czego chce. Umawia się na randki, choć nie myśli o poważnym związku. Bawi się uczuciami, które może czuć druga strona. No i pokazuje się na kacu synowi. Przecież ten chłopak już dość przeszedł przez pijanego rodzica. Oj miałam ochotę pogrozić jej palcem i potrząsnąć nierozsądną mamą ! Tym samym ta postać nie zaskarbiła sobie mojej sympatii i uznania.

Książki nie porwała mnie, ale i nie nudziła. Jej akcja moim zdaniem w większości poza zakończeniem toczy się troszkę byt leniwie, zbyt wolno. Brak jej dynamizmu i energii. Za to zakończenie jest bardzo emocjonujące i ekscytujące. Spodobały mi się też bardzo opisy scen intymnych, które są przedstawione ze smakiem i wyrafinowaniem. Powieść oceniam na czwórkęz dużym plusem.

Za egzemplarz książki seredecznie dziękuję Autorce Pani Marcie Grzebule.

12 komentarzy:

 1. Myślę, że kiedyś mogłabym zainteresować się tą książką :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Może w przyszłości po nią sięgnę. Pierwsze co mi się od razu rzuca w oczy to intrygująca okładka, bardzo mi się podoba.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka właśnie czeka na mojej półce. Niebawem pewnie po nią sięgnę.. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Okładka rzeczywiście przyciąga, ale treść książki - smutna, może kiedyś, ale nie teraz. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam tej autorki "Dzień, który nie miał jutra", ale z chęcią sięgnęłabym po kolejną jej książkę. Niestety nigdzie ich nie ma :( Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Sun.Shine książkę możesz nabyć tu http://www.wfw.com.pl/#/ksiegarnia/product/id:2081/Epizod_na_dwa_serca

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam :} i z serca dziękuję za tak profesjonalną rzetelną recenzje, miłą memu sercu...Uwagi? celne i do przemyślenia...i wprowadzenia w życie pisarskie. A, co do tego, gdzie można kupić moje książki? Jestem nieco zdziwiona informacja Sun.Shine, która serdecznie pozdrawiam...Moje książki najtaniej o ile wiem, wszystkie, można kupić w http://www.gandalf.com.pl/a/grzebula-marta/ ale nie tylko. Sprawdziłam są niemal wszędzie. raz jeszcze dziękuję za uświadomienie mi pewnych aspektów z książki, ale powiem tak... 'nic dwa razy" ... Zazwyczaj autor w każdej książce przemyca własna prawdę życia ? :} Moc serdeczności ślę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Rewelacyjny tekst - uwielbiam takie. Czyta się przyjemnie. Dlatego czytam również https://www.poradnikrandkowy.pl/milosc/jak-poznac-ze-ona-cie-nie-kocha/

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo ciekawa i bogata w zdjęcia i obrazy książka. Dobrze się ją czyta.

  OdpowiedzUsuń
 10. Naprawdę ciekawa książka. Czytałam ją z ogromnym zaciekawieniem.

  OdpowiedzUsuń
 11. Naprawdę świetny artykuł:) będę tu częściej wpadał :)

  OdpowiedzUsuń