wtorek, 14 października 2014

"Każdego dnia" zbiór opowiadań pod redakcją Gabrieli Gargaś

Wydawnictwo Salwator
data wydania 2014
stron 164
ISBN 978-83-7580-397-6

Każdego dnia dostajesz niepowtarzalny prezent!

Czy wiesz, że każdego dnia dostajesz niepowtarzalny prezent? Tak, każdego dnia los daruje Ci coś wyjątkowego! Nowy dzień, który możesz przeżyć jak tylko chcesz. Możesz wykorzystać go w przeróżny sposób. Tylko czasem Ty tego prezentu nie dostrzegasz. Dzieje się tak, bo użalasz się nad swoim losem, bo wciąż nie zadowala Cię to co masz, chcesz więcej i więcej i gnasz przez to swoje życie roniąc po drodze dni, miesiące a nawet lata. Skup się na dziś. Wykorzystaj to co tu i teraz. To doskonały przepis na to jak lepiej, ciekawiej, intensywniej żyć. Takie myśli przychodzą mi do głowy po lekturze wyjątkowej książki, którą właśnie przeczytałam. Tak, kilka minut temu zamknęłam ją, zrobiłam sobie filiżankę kawy, otworzyłam laptop i teraz podzielę się wrażeniami. A jest ich wiele. 

Ta lektura powstała w szczytnym celu. By pomóc innym, którzy tej pomocy potrzebują. Pomysł zbioru opowiadań z którego wydania dochód zasila Fundację Marka Kamińskiego narodził się w głowie Gabrieli Gargaś, jednej z moich ulubionych pisarek. W projekcie wzięło udział 16 autorów, z których każdy napisał krótkie opowiadanie. Łączy je taki sam początek. Każde zaczyna się od słów " Każdego dnia..." O czym one są? Po prostu o życiu, a ich lektura ma służyć temu by lepiej smakować każdy dzień, który daje nam Opatrzność do przeżycia. Warto żyć, warto przeć do przodu mimo przeciwności losu, mimo kłopotów, kłód spadających nam pod nogi, mimo tego, że coś nas boli czy trapi. Takie jest życie. Ono nie m idealnego smaku. Jest powiedzmy słodko-gorzkie, ale nie warto się nad sobą użalać. 
Wśród autorów znaleźli się m.in. Marek Kamiński, Natalia Karcz, Katarzyna Michalak, Marta Fox czy Magdalena Witkiewicz. Ich utwory są wyjątkowe, bo głoszą bez wyjątku apoteozę życia. Podkreślają jego wartość i przedstawiają to, co wyjątkowego możemy w nim doświadczyć. Nie ma tematów tabu. Padają słowa intymne, szczere: o chorobie, traumie czy katastrofie z której cudem udało się przeżyć. Ale nie brak i opisów chwil radości, szczęścia, doświadczenia czegoś co wywołuje uśmiech na twarzy. Cóż da biadolenie nad swym losem? Drobny krok może zaś odmienić nas i nasze życie w sposób diametralny. 
Dla kogo jest ta książka? Dokładnie dla każdego, kto potrafi czytać. I dla tego co ma lat naście i dla sędziwego staruszka. Bo każdy żyje i może w ciągu jednego dnia swego życia przeżyć coś wyjątkowego. 
Ta lektura robi wrażenie, niesie w sobie niesamowitą dawkę energii, pozytywnej energii, która czyni cuda. Gorąco polecam przeczytanie wszystkim bez wyjątku. Warto tym bardziej, że wspomożecie szczytny cel. 

2 komentarze:

  1. Bardzo ciekawa inicjatywa, wielu blogerów o niej wspomniało, a że tematyka jak najbardziej mi bliska, z chęcią ją poznam:)

    OdpowiedzUsuń