czwartek, 17 grudnia 2015

Maria Dłużewska "Dama. Opowieść biograficzna o Marii Kaczyńskiej."


Wydawnictwo Trzecia Strona
data wydania 2015
stron 256
ISBN 978-83-6452-608-4

Portret wyrysowany ze wspomnień

Marię Kaczyńską jako kobietę, matkę, żonę darzę wielkim szacunkiem i uznaniem. To właśnie sprawiło, że sięgnęłam po jej biografię autorstwa Marii Dłużniewskiej. Książka przedstawia portret Pierwszej Damy od chwili urodzenia, od kołyski po ostatni lot do Smoleńska. Na samym początku publikacji jej autorka poświęca też kilka stron przodkom żony Lecha Kaczyńskiego i miejscom skąd rodzina Mackiewiczów się wywodzi. Pani Dłużniewska wykorzystała bardzo ciekawy sposób na wyrysowanie bohaterki swojego dzieła. Otóż cała książka, która bardzo dokładnie i wnikliwie przedstawia Marię Kaczyńską to wspomnienia osób, które poznały ją i jej bliskich w różnych etapach życia, w różnych miejscach i okolicznościach. Z pewnością nie było łatwo w ten sposób stworzyć książkę, trzeba było sporo podróżować i szukać, ale efekt pracy biografki jest mistrzowski, perfekcyjny i rewelacyjny. O Marii Kaczyńskiej wypowiadają się różni ludzie – i ci znani i ci anonimowi. Głos mają jej dawni sąsiedzi, koleżanki ze szkoły, przyjaciele ze studiów, współpracownicy, członkowie rodziny, znajomi. Ci, którzy znali ją bardzo dobrze i ci, którzy spotykali ją przypadkiem do czasu do czasu. Wypowiadają się kobiety i mężczyźni, starsi i młodsi, ludzie z różnych środowisk, ale ich zdania są zbieżne. Pani Maria zwana przez bliskich Marylką to kobieta o wyjątkowym charakterze i osobowości, mająca charyzmę i hart ducha, ciepła opiekunka domowego ogniska, osoba kulturalna, wrażliwa, mająca klasę i styl, ale i poczucie humoru. Wspaniała żona i matka, wrażliwa na ludzką krzywdę kobieta, która bez względu na swój status nie zmieniła się i była bardzo naturalna, miła i bezpośrednia.

Autorka bardzo umiejętnie dobrała osoby wypowiadające się na kartach książki. Wskutek tego żaden z etapów życia Pani Marii nie jest pominięty. Czytając widzimy malutkie dziecko, ciekawą świata uczennicę, studentkę, kobietę pracującą zawodowo, żonę, mamę, towarzyszkę życia, szefową, przyjaciółkę, a wreszcie osobę pełniącą honorową funkcję Pierwszej Damy, która idealnie wykonywała swoje powinności. Będąc w blasku fleszy doskonale poradziła sobie z obowiązkami i pozostała sobą.
Plusów ta książka ma bardzo wiele. Oczy cieszy wspaniałe wydanie. Piękne okładka, twarda oprawa, idealna korekta, uzupełniające ciekawy tekst zdjęcia. Od samego początku czuć dbałość autorki o jak najbardziej dogłębne wyczerpanie tematu, dotarcie do szczegółów, które były do tej pory w cieniu. I co bardzo ważne – w tej lekturze udało się uciec od polityki, mimo iż na piedestale stoi żona polityka i głowy państwa. Lektura skutecznie łamie pewne nieprawdziwe stereotypy przez długie lata serwowane przez media i pokazuje prawdziwy portret bohaterki. Czuć, że jest wiarygodna i prawdziwa, napisana bez sztucznej ciekawości z empatią, ale i dbałością by pokazać to, co prawdziwe, a nie to, co preferują media szukające sensacji. Ta książka jest godna polecenia nie tylko tym, którzy interesują się polityką i historią najnowszą. To doskonała lektura dla ceniących biografie z górnej półki.

1 komentarz:

  1. Chyba cała Polska ceniła panią Kaczyńską. Widać, że jej zabrakło. Książkę chętnie bym przeczytała.

    OdpowiedzUsuń