sobota, 14 maja 2016

Sandy Hall "Daj mi odpowiedź"


Wydawnictwo Pascal
data wydania 2016
stron 336
ISBN 978-83-7642-675-4

Recepta na sukces? Rozmawiaj i słuchaj!

Główną bohaterką powieści Sandy Hall jest siedemnastoletnia dziewczyna. Aż chciałoby się rzec bardzo zwyczajna nastolatka, która boryka się z zapewne pospolitymi problemami dla dziewcząt w tym okresie życia. Powieść "Daj mi odpowiedź" nie jest jakąś wyjątkową książką, nie jest literackim arcydziełem, a jednak... Coś w sobie ma! Jakiś urok, prostotę i lekkość. Przede wszystkim jednak pomiędzy jej stronami kryje się pewna bardzo wartościowa dla rodziców recepta. Świetna rada na to, by mieć dobre kontakty z dziećmi i członkami swojej rodziny. Zapewne wielu z Was zapyta o co chodzi? O docenienie międzyludzkiego kontaktu, o szczerą rozmowę, o dialog, który może się wydawać nie tak istotny jakim jest w rzeczywistości. Książka to powieść dla młodzieży, lektura dedykowana dla nastolatków, a jednak i starsi mogą poprzez jej poznanie odkryć coś istotnego.
 
Jane ma zaledwie albo już siedemnaście lat. Ma starszą siostrę, wychowuje się w normalnej rodzinie. Wkrótce ma nadejść w jej życiu czas podejmowania ważnych decyzji, planowania przyszłości i drogi zawodowej. Jej mama chce pomóc córce i doradza jej bezpłatny staż, który będzie krokiem ku studiom. Ona sama nie jest przekonana do tego pomysłu. Woli zacząć myśleć o pracy i samodzielnym życiu. W czasie wakacji decyduje się podjąć pracę jako opiekunka rodzeństwa swojego przyjaciela z dzieciństwa. To nie jest zaplanowane miejsce pracy - pomaga tu czysty przypadek. Teo jest nieco zdziwiony, ale powoli odnajduje kontakt z dawną koleżanką. On sam też ma pewne osobiste zawirowania. Próbuje wbrew sugestiom matki odnaleźć swojego biologicznego ojca. Jak potoczą się ich losy? Zapraszam do lektury.

Książka w typie Young Adult jest lekką i przyjemną lekturą. Równocześnie porusza ona bardzo typowe problemy dla milionów młodych ludzi na całym świecie. Wejście w dorosłość, młodość to piękny okres w życiu. Niektórzy mówią, że najpiękniejszy, ale i zarazem trudny. Z dziecka stajemy kimś, kto chce o sobie decydować. Powoli, ale i nieubłaganie czeka nas podjęcie wielu ważnych decyzji. Zbyt opiekuńczy rodzice często chcą na pomóc i wytyczyć najlepszą z możliwych drogę. Często wtedy stają się głusi na głos dzieci. Jak w domu Jane. Autorka bardzo plastycznie pokazała sytuację nastoletniej dziewczyny, która chce sama iść własną ścieżką. Jej kolega Teo szuka wbrew radom matki ojca. Kryje się z tym przed najbliższymi bojąc się krytyki, utyskiwania, narzekań. 
Te dwie postacie mogą wydać się na pierwszy rzut oka nudne. Są zwyczajne, przeciętne, tuzinkowe. A jednak symbolizują rzesze młodych ludzi, którzy czują się samotni, wyobcowani i niezrozumiani. I tak czytając tę powieść z każdą minuta stawałam się przekonana, że to książka bardziej dla rodziców niż ich dzieci. Warta uwagi, mądra i ciepła. To też lektura o rodzącej się bliskiej relacji, którą bohaterowie boją się po imieniu nazwać. I w tym również tkwi jej piękno i urok. Nieco romantyczna, bardzo realna historia jest godna polecenia i rekomendacji.


3 komentarze:

 1. Bardzo chętnie sięgnę po tę pozycję. Wydaje się ciekawą lekturą na wolny wieczór. ;)

  Pozdrawiam,
  czytanienaszymzyciem.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię niekiedy sięgnąć po powieść tego typu, więc jeśli natknę się w bibliotece na "Daj mi odpowiedź", to z pewnością zgarnę ją z półki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę, że to lektura wprost dla mnie. Będę się za nią rozglądać w bibliotece, jak za jakiś czas się tam wybiorę. ;)

  Pozdrawiam cieplutko i zapraszam do siebie w wolnej chwili ;)
  http://tylkomagiaslowa.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń