piątek, 17 czerwca 2016

Hanna Bakuła "Świat Hani Bani"Wydawnictwo Edipresse 
data wydania 2016
stron 288
ISBN 978-83-7945-290-3

Cudowny świat dziecięcych lat

Dzieciństwo to wyjątkowy okres w życiu. Czas do którego potem wielokrotnie wracamy myślami. Wspominamy go zwykle z sentymentem i żalem, że już za nami. Dorosły świat jest inny od tego jaki otaczał nas jako dzieci. Wiele się zmienia, technika postępuje, zmieniają się ustroje, ideały, trendy w każdej dziedzinie życia. Niby żyjemy coraz lepiej, nowocześniej, ale zwykle czas dzieciństwa wydaje nam się idealny, poukładany i wytęskniony. Chcąc poczuć się znowu dzieckiem sięgnęłam po wyjątkową książkę w której jej autorka - sławna pisarka i malarka - opisuje dzieciństwo przeuroczej dziewczynki Hani Bani pod którą się podszywa.

Hania jest wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju. Ma pięć lat i nie ma rodzeństwa. Jest bardzo wrażliwa, pomysłowa, a jej wyobraźnia pracuje bez odpoczynku. Nasza bohaterka żyje w latach pięćdziesiątych XX wieku w prl-owskiej rzeczywistości. Mieszka w domu w Zielonce i nade wszystko kocha jeść. Nic dziwnego, że ma sporą nadwagę. Hania uwielbia przeróżne potrawy i często podjada między posiłkami. Swoją tuszą przyprawia kłopoty rodzinie, bo trudno dostać na nią ubrania z których ciągle wyrasta, a sklepy nie są tak zaopatrzone jak dziś. Hania ma milion pomysłów na minutę. Wprawdzie żyje w dość ponurych i szarych czasach, ale nie nudzi się ani minuty. Bo według niej wokół stale coś ciekawego się dzieje. Są rodzinne uroczystości, święta, wakacje, ferie, przychodzą goście a Bania uwielbia te rzeczy. Hania kocha książki i psoty. Żyje w wielopokoleniowej rodzinie, która zapewnia dziewczynce szczęśliwe dzieciństwo. Nasza bohaterka to cudowna i sympatyczna osóbka której nie można nie polubić. Jest ekspresyjna, ciekawa, kipi energią niczym wulkan, a nawet jak psoci czyni to tak uroczo, że nie można się na nią gniewać. 

Dzieciństwo Hani przypada na lata wcześniejsze niż okres kiedy sama byłam dzieckiem, ale to czasy mi bliższe niż współczesność. I właśnie dlatego czytając wielokrotnie żeglowałam w przeszłość, wspominałam z tajemniczym uśmiechem na twarzy i łezką w oku. Lektura pozwoliła mi na niezwykłą sentymentalną podróż. To wielki jej atut podobnie jak fakt perfekcyjnego odtworzenia świata oczami kilkuletniego dziecka. Ta książka bawi do łez, rozśmiesza i poprawia nastrój. Każdy czytelnik odnajdzie jakąś cząstkę siebie w niezwykłej dziewczynce, która na skłonności do fantazjowania i psocenia. "Świat Hani Bani" to książka lekka i łatwa w odbiorze, to lektura, która uprzyjemni i rozjaśni nawet najbardziej deszczowy i smutny dzień. Nie można się jej oprzeć, bo jest przeurocza. To tytuł skierowany do każdego. Młodsze pokolenie może poznać świat rodziców i dziadków oraz zasmakować w życiu za żelazną kurtyną z dala od zepsutego Zachodu. Publikacja ma ciekawą konstrukcję. Początek to przedstawienie członków rodziny tytułowej bohaterki, koniec to książka kucharska czyli zbiór przepisów, które dziewczynka wykonywała samodzielnie lub przy pomocy dorosłych. Nie są to wyszukane potrawy, ale takie których smak pamięta się całe życie. Tekst uzupełnia ciekawa oprawa graficzna. Idealny pomysł na prezent, świetna propozycja na chandrę. Książka ponadczasowa i niestarzejąca się. Przezabawna biograficzna opowieść, którą z serca rekomenduję.  
Książkę w atrakcyjnej cenie kupicie w księgarni BookMaster

http://bookmaster.com.pl/review/add/ksiazka,1550555/#reviews

Uwaga - świetna okazja - Z okazji zbliżającego się Dnia Ojca Księgarnia Bookmaster przygotowała dla swoich klientów specjalny kupon o treści DZIEN-OJCA-2016
>
> Kupon upoważnia do dokonania zakupów na -20% na cały asortyment. Warto skorzystać!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz