czwartek, 1 czerwca 2017

Krzysztof Tadej "Sekretarz dwóch Papieży"


Wydawnictwo Literackie 
data wydania 2017
stron 280
ISBN 978-83-08-06345-3

Asystent dwóch Piotrów

Uwielbiam biografie, chętnie sięgam zwłaszcza po te, które napisane są z czynnym udziałem osoby o której taka książka opowiada. Uważam, że najciekawsze są te biografie, które zostały stworzone w formie wywiadów - rzek. Taka właśnie jest lektura opowiadająca o księdzu arcybiskupie Mieczysławie Mokrzyckim, który jako sekretarz służył dwóm Ojcom Świętym których pontyfikat miał miejsce w XXI wieku. Jan Paweł II i Benedykt XVI byli z pracy obecnego metropolity lwowskiego bardzo zadowoleni. Nic dziwnego to sumienny, dobry i skromny człowiek, który swojej pracy i służbie oddaje się w całości i bez reszty. 

Na pierwszy rzut oka czytelnika może zdziwić układ książki. Dwa pierwsze działy są poświęcone pracy dla piastujących Piotrowy Tron. To ważny czas w życiu Mieczysława Mokrzyckiego, życiowe dzieło w służbie Bogu, Kościołowi i ludziom, ale i jego drugoplanowa rola w której pomogły mu jego dyskrecja, skromność, dokładność, pracowitość i znajomość materii jaką się zajmuje. Tu ksiądz arcybiskup był cieniem swego Zwierzchnika i precyzyjnie realizował wyznaczone mu zadania. O tym watykańskim okresie życia Metropolita lwowski wypowiada się bardzo ciepło, wspomina wyjątkowe, ale i też te zwyczajne chwile. Jego opowieść jest ogromnie szczera i bezpośrednia. Nie ma w niej szukania taniej sensacji, ale bije z niej familijna atmosfera, szacunek i radość ze służby na rzecz dwóch przywódców Kościoła którzy żyli w opinii świętości i bliskości Boga. Ich wiara była żywa oraz autentyczna i udzielała się otoczeniu. Ksiądz Mokrzycki wspomina ze wzruszeniem, sentymentem i uśmiechem szczęścia na twarzy. Widać jak mocno jego życie ukształtowała praca sekretarza, jak wiele dobra uczyniła, jak była długimi rekolekcjami i pomocą w doskonaleniu się. Druga część to opis pracy na Ukrainie w środowisku, gdzie Kościół i wiara wyszły po wielu latach z podziemia. A wreszcie jest miejsce na rozmowy o drodze do święceń kapłańskich, o odkrywaniu powołania, o służbie Bogu i ludziom. Nie brakuje pytań osobistych, nie brak momentów gdy poruszane są trudne kwestie dotyczące schyłku Polaka na Watykanie i abdykacji Papieża z Niemiec. 

Ze słów tworzących tę książkę, z zawartych w niej wypowiedzi wyłania się niezwykły człowiek, mocny wiarą i dobrem, życzliwy, kulturalny, pałający radością życia, choć nie brak w nim chwil próby i trosk o różnym podłożu. To sprawia, że publikację czyta się z wielką przyjemnością, że bije z niej radość, otucha i nadzieja. Ten tytuł to literatura w dobrym tonie. To ciekawa książka zawierająca mnóstwo słów dotyczących Karola Wojtyły, życia w Watykanie, papieskich zwyczajów. To wiele budujących słów odnośnie katolickiej wiary. Z każdego zdania bije mocne i niezachwiane zaufanie Bogu i zawierzenie mu trudnych spraw, które niekiedy mogą się wydawać niemożliwe do rozwiązania. 
Gorąco polecam tę publikację osobom z pokolenia JPII oraz tym, którzy lubią książkowe wywiady i poznawanie osób posiadających nietuzinkową osobowość. Słowa uznania kieruję do Wydawcy chwaląc doskonałą korektę, piękne wydanie i dbałość o wszelkie wydawnicze detale. Gorąco polecam i rekomenduję.

1 komentarz:

  1. Dziękuję za recenzję :) Chętnie sięgnę po tę pozycję.

    OdpowiedzUsuń