środa, 18 kwietnia 2018

Anna H. Niemczynow "Dziewczyna z warkoczami"Wydawnictwo Filia
data wydania 2018
stron 360
ISBN 978-83-8075-396-9

Życie nie zawsze przynosi nam to, czego od niego oczekujemy

Marzenia ma każdy z nas. Szczególnie wiele ich mają młodzi ludzie stojący u progu dorosłego życia. Ich plany są często bardzo ambitne. Prym w nich wiodą koncepcje zawodowe i uczuciowe. To całkiem naturalne, że młoda dziewczyna, taka jak główna bohaterka powieści Anny Niemczynow, marzy gdzieś w głębi duszy o wielkiej miłości i tym jedynym mężczyźnie, który zamieszka na zawsze w jej sercu. Umysł w pewnym sensie konkretyzuje tę osobę, ale życie często te wyobrażenia weryfikuje i pisze własny scenariusz. Scenariusz, w którym miłość nie pyta o wiek.
Paulina kończy studia pedagogiczne. Właśnie zdaje ostatni egzamin i przed nią tylko obrona pracy magisterskiej. Dalej są wakacje, podjęcie pierwszej pracy, a może kolejne studia na kierunku stomatologicznym, do czego gorąco namawia ją mama. Paulina w domu bliskiej przyjaciółki Dagmary spotyka gościa jej rodziców. Mężczyznę z przeszłością, który przyjeżdża, by odzyskać kontrolę nad swoim życiem. Między Pauliną a Mikołajem od samego początku iskrzy. Młoda kobieta za nic ma sporą różnicę wieku i coraz bardziej kieruje się sercem i emocjami. Mikołajowi zaś przyjaciółka Dagmary mocno kogoś przypomina. Kogoś, dla kogo kiedyś w przeszłości stracił głowę. Co wyniknie z takiej znajomości? Czy duża różnica wieku stoi na przeszkodzie szczęściu? Czy przeszłość jest w stanie zapanować na tym, co teraz i położyć się cieniem na przyszłości?
By poznać odpowiedzi na te pytania należy przeczytać książkę, która ma piękną, utrzymaną w wiosennej tonacji okładkę i która zawiera w sobie ciekawą, obyczajową historię.
Na pierwszy rzut oka ta lektura może się wydawać niezwykle pogodna, lekka i przyjemna. W jej fabule drzemie wiele życiowej treści i poruszonych zostało dużo trudnych tematów. Przewijający się korowód postaci jest barwny i niejednolity. Każdy z bohaterów ma swoje tajemnice i sekrety. Pozornie wydawać by się mogło, że wszystko może się dobrze ułożyć i mieć beztroski happy end, ale jak to zwykle w życiu bywa na drodze do szczęścia staje przeszłość. Ona wraca jak bumerang i splątuje życiowe ścieżki, komplikuje i miesza. Ta opowieść potwierdza też prawdę, że życie zawsze potrafi zdobyć się na totalną nieprzewidywalność. Ma też moc diametralnie zaskoczyć i zrobić przeróżne niespodzianki. Los lubuje się w weryfikacji naszych planów. Książka niekiedy bywa przewidywalna, ale są momenty, które zaskakują.
„Dziewczyna z warkoczami” to powieść o miłości, przyjaźni i rodzinnych więzach. Czyta się ją szybko, a w trakcie lektury nie brak emocji. Czuć z niej aromat sernika, zapach rodzinnej atmosfery i siłę najgorętszego uczucia, które ma ogromną moc. Z kart lektury bije dobra energia i pozytywny przekaz. Przeczytanie powieści Anny Niemczynow sprawia, że pogodniej spojrzymy na świat i uwierzymy, że nawet najgorszy początek może doprowadzić do dobrego końca.
„Dziewczyna z warkoczami” to powieść dla tych, którzy lubią fabuły skomplikowane rodzinnymi tajemnicami. Jestem pewna, że podbije ona serca pań w każdym wieku, a jej lektura pochłonie i oderwie od szarej rzeczywistości. W trakcie czytania nie zabraknie momentów i do śmiechu i do łez. Lektura idealnie sprawdzi się na wiosenny weekend i czytanie w plenerze.

3 komentarze:

 1. Czuję,że to książka idealna dla mnie.:)

  OdpowiedzUsuń
 2. "Dziewczyna z warkoczami" to faktycznie książka, w której nie brak emocji i nierzadko powoduje łzy wzruszenia. Jest w niej jednak coś pięknego. Polecamy szczególnie na kilka wolnych, wiosennych wieczorów! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie, nie spędziłam miłych chwil przy lekturze. Dosłownie "bolało mnie czytanie". Bardziej się męczyłam niż relaksowałam, nie udało mi się dotrwać do ostatniej strony książki, gdyż z każdą kolejną kartką książki miałam wrażenie groteski i irracjonalności, naiwności i co jakiś czas otwierając szeroko oczy ze zdumienia.
  Rozumiem gatunek i wiem, że ma swoje prawa.
  Ale to science-fiction interakcji ludzkich.

  OdpowiedzUsuń