niedziela, 12 sierpnia 2018

Barry Gifford "Dzikość serca"Wydawnictwo Replika
data wydania 2018
stron 192
ISBN 978-83-7674-710-1

Miłość wszystko wybacza

Książka, którą chcę Wam dziś przybliżyć jest podstawą scenariusza słynnego, uważanego za kultowy filmu Davida Lyncha. Tej produkcji nie widziałam, dlatego nie porównam książki do filmu, ale opowiem Wam o lekturze, którą można uznać za współczesną kultową historię miłosną. Bo miłość tu rządzi, choć zakochanym nie jest łatwo. 

Sailor i Lula są młodzi. Bardzo młodzi i zakochani w sobie. On właśnie wychodzi z więzienia, był skazany za morderstwo. Ona jest bardzo zapatrzona w swojego wybranka i świata poza nim nie widzi. Jest głucha na argumenty matki, że to nie jest partia dla niej. Lulę nie obchodzi co ma na sumieniu jej ukochany, chce tylko z nim być nieważne gdzie i nieważne w jakich warunkach. Para decyduje się na ucieczkę na południe Stanów by być ze sobą, by nikt ich nie rozdzielił. Romantyczne? Pozornie tak, ale … w podróży wiele się dzieje, a pewne zdarzenia mają zmienić cały świat zakochanych.

To nie jest gruba książka, to bardzo cienki tytuł, który można uznać za powieść drogi, za książkę o miłości. Na jej kartach poznajemy historię dość prostą, nieskomplikowaną, ale też taką, która skłania do refleksji i zastanowienia się nad tym jak chwile, ułamki sekund mogą zmienić i zagmatwać życie. Każdy krok poczyniony na naszej ścieżce jest bardzo ważny. Najdrobniejsze zdarzenie może nas diametralnie zmienić. Lula kocha bezwarunkowo. Kocha mocno, nie ocenia, nie narzeka. Kocha i czeka.
 Zakończenie mocno mną wstrząsnęło. Nie tak spodziewałam się końca tej historii. Byłam zaskoczona, odrobinę zszokowana. Oprócz głównych bohaterów w lekturze opisane są bardzo krótko aczkolwiek ciekawie inne osoby i ich życiowe historie. Powieść przesycona jest amerykańskim klimatem i tamtejszą mentalnością. Dialogi są pełne humoru, a treść romantyczna, ale i nie pozbawiona samego życia. Nie trzeba dużo czasu by przeczytać dzieło Gifforda, ale potem długo się nad jego treścią myśli. Ciekawy obraz zakochanych, Ameryki i traktowania życia, które bywa niekiedy zaskakujące. 

1 komentarz:

  1. O< kolejna świetna lektura z Wydawnictwa Replika ! A recenzja bardzo zachęcająca, pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń