środa, 17 lipca 2019

Gayle Forman "Nie wiem, gdzie jestem"
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
data wydania 2019
stron 336
ISBN 978-83-8169-091-1

W życiu pogubić się jest bardzo łatwo

Eureka! Już wiem! Wiem, czemu blogerzy, recenzenci, czytelnicy, bibliotekarze i księgarze jednogłośnie polecają książki Gayle Forman. Wystarczyło, że przeczytałam tylko jedną z Jej powieści. 
Ta pisarka pióro trzyma po prostu fenomenalnie. I świetnie nim rysuje codzienne życie, zwyczajne kłopoty i radości. Nieważne kim w życiu jesteś. Czy żyjesz w blasku sławy, czy brakuje Ci na chleb, czy kochasz inaczej niż większość ludzi. Zawsze jesteś człowiekiem, takim samym jak wszyscy ludzie wokół Ciebie na świecie. 

W świetle jupiterów fabuły najnowszej powieści Autorki "Ten jeden dzień" stoi troje młodych ludzi. Młodych, ale już doświadczonych. Każde z nich żyje w innym świecie, innej rzeczywistości. Ma inne problemy, inne poglądy, patrzy na świat w inny sposób. Los splata ich życiowe ścieżki pewnego dnia w pewnym miejscu. Patrząc na tę chwilę można doszukiwać się w niej absurdu czy chichotu losu. Niemniej jednak nietypowe zdarzenie daje podwalinę ciekawej znajomości, wyjątkowej relacji, która zmienia wiele w życiu każdego z trójki młodych ludzi. Młodych i zagubionych w dżungli życia. 

Freya ma szansę zostać światowej sławy gwiazdą muzyki. Stoi u progu wielkiej kariery. Nagrywa właśnie debiutancki album, ale nagle bez powodu traci głos. Nikt nie wie dlaczego tak się dzieje. Lekarze nie mają pomysłu na poprawę sytuacji. Harun pochodzi z islamskiej rodziny. Według ich religii związki pomiędzy osobami jednej płci są zabronione i potępione. On kocha jednak mężczyznę z wzajemnością. Boi się wyjawić tę prawdę swoim bliskim. Boi się ostracyzmu i odrzucenia. 
Nathaniel stracił swoich bliskich. Ma prawie puste kieszenie i nic do stracenia. Przybywa z prowincji do Nowego Jorku po lepsze jutro i szczęście. 
Co wyniknie z ich spotkania? Jak bardzo zmieni się ich życie w ciągu jednego dnia? 

Jeśli jesteście gotowi na olbrzymie emocje, na emocjonalne trzęsienie ziemi, na ciekawą i nietuzinkową lekturę to śmiało możecie zagłębić się w "Nie wiem, gdzie jestem". Szybko odczujecie wielką sympatię do jej bohaterów i staną się oni Wam bardzo bliscy. Dlaczego? Bo każdy z nas gubi się w życiu naprawdę wiele razy. I choć wiemy co wokół nas, to nie wiemy w jakim punkcie swojego życia jesteśmy. Stoimy na rozdrożu i nie mamy pojęcia w którą stronę dalej iść. Jak łatwo odkryć dzięki lekturze nasze życie składa się z podróży długą drogą na której ciągle pojawiają się skrzyżowania i rozwidlenia. Ciągle musimy wybierać swoją trasę, a to chwilami nie jest takie łatwe. 
Śledząc fabułę tę książki szybko odkryjemy, że życie jest o wiele prostsze niż nam się wydaje. To my sami je sobie sztucznie komplikujemy, utrudniamy i budujemy mury wokół nas samych. Czasem lepiej być po prostu sobą, za nic mieć obyczaje i zwyczaje. Nie warto oglądać się na innych, myśleć co oni pomyślą. Warto być po prostu sobą i być szczerym wobec siebie. Oszukać samego siebie nie można, a oszukiwanie innych bywa szalenie męczące. 

Ta historia mnie urzekła. W każdym calu zauroczyła i mocno przemówiła do mojego serca. Uświadomiła, że warto iść przez życie nie oglądając się na cały świat. Prostota bywa bowiem najpiękniejsza. Chłonęłam tę opowieść niczym arcyciekawe nowiny, przeżywałam każde zdarzenie. Identyfikowałam się z bohaterami pamiętając, że sama miałam podobne rozterki jak oni. Być sobą, mieć odwagę mówić co myślę, czy przywdziać maskę i grać dla pozorów i sztucznych braw. 
Jeśli chcecie zagłębić się w książkę wyjątkową ten wybór będzie idealny. Czekają Was emocje, dobre chwile z książką i moc refleksji po jej lekturze, które nasuną się Wam nieproszone. 
Polecam prozę Gayle Forman. To wielki współczesny talent literacki. Naprawdę warto! 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz