poniedziałek, 17 czerwca 2013

Ilona Felicjańska "Cała prawda o ...."


Wydawnictwo Mira
data wydania czerwiec 2013
stron 320
ISBN 978-83-276-0161-2
 
Z życia modelki.....
 
Konkursami piękności zaczęłam się interesować jako podlotek. W pierwszej połowie lat 80-tych reaktywowano po wielu latach przerwy konkurs Miss Polonia. Od samego początku, a więc w roku 1983 impreza ta miała olbrzymi prestiż. Powodów takiego stanu rzeczy było wiele. Była to jedna z niewielu furtek wkroczenia w inny niż socjalistyczny świat, były atrakcyjne nagrody, była możliwość zagranicznego wyjazdu. Jednym słowem same plusy. Dziesięć lat po tym jak koronę i tytuł zdobyła Lidia Wasiak nadal obserwowałam boje o tytuł najpiękniejszej Polki. W prasie śledziłam przed finałem fotki (oj nie było wtedy internetu) by potem "bardziej świadomie" obejrzeć w telewizji finałowy koncert. Od razu zwróciłam uwagę na trzy dziewczyny. Jedną z nich była urocza Bełchatowianka, która ostatecznie zdobyła tytuł II wicemiss. To było jej przepustką do wyjazdu na konkurs Miss International do Japonii, to było biletem do sukcesu na polskich i światowych wybiegach, to było początkiem bycia celebrytką, ale i drogą do swego rodzaju piekła.
Karierę Pani Ilony śledziłam. Na początku były sukcesy, program z ramówki Polsatu i bajkowy ślub. Tylko potem zabrakło tego "długo i szczęśliwie". Dziś po wielu przejściach Ilona Felicjańska zdecydowała się powiedzieć w książce wszystko o sobie: szczerze i bez żadnych osłonek. Do bólu szczerze. "Cała prawda o ..." to książka wywiad rzeka, która powstała z wielu godzin rozmów celebrytki z Anetą Pondo - redaktor naczelną portalu miastokobiet.pl i czasopisma "Miasto kobiet".
Czytałam jednym tchem i byłam pod wrażeniem. Pani Ilona zabiera nas w tej książce do konfesjonału. Spowiada się czytelnikom ze swego życia, które było i bardzo barwne, ciekawe i pełne wspaniałych chwil, ale też i bólu, cierpienia, samotności, choroby alkoholowej. Istny kalejdoskop z którego starczyło by przeżyć dla kilku osób.
Rozdziały to kolejne tematy z życia modelki, które ułożone są chronologicznie. Nie ma spraw tabu, nie ma niedomówień. Jest tylko prawda, czasem bardzo szczera i trudna. Czemu jestem o tym przekonana? Mówi mi to moja kobieca intuicja. Tematy rozmów to dzieciństwo, szkoła, konkurs piękności, kariera na wybiegach, życie rodzinne, ślub i macierzyństwo, zanurzenie w otchłani nałogu, droga do wyjścia z niego. To także rozmowy o modzie, świecie show biznesu, polskich projektantach odzieży. O partnerach, błędach, porażkach i sukcesach. Podziwiam Panią Ilonę za tak szczere zwierzenia, które chwilami mogą zahaczać o ekshibicjonizm. Nie wiem czy sama będąc na jej miejscu miałabym odwagę powiedzieć aż tyle. Być może nawał plotek, newsów i sensacji w tabloidach wymusił na niej takie zachowanie. Modelka nie pokazuje siebie w blasku sławy. Szczerze i bezpośrednio zwierza się z tego, co podlega krytyce, co skazuje na towarzyski ostracyzm. Sama w życiu stanęła na krawędzi, sama wielokrotnie się oszukiwała. Widać, że dziś ceni prawdę ponad wszystko. Ceni i chce z nią być non stop pod ręką. I chwała jej za to. Za to, że potrafiła się przyznać do błędów, przyznać do nałogu. Powiedzieć "Tak to ja, winna. Alkoholiczka." Tym samym daje siłę zwykłym szarakom. A wychodzić na prostą pod okiem fleszy papparazich jest chyba o wiele trudniej niż anonimowo.
Wierzę Pani Felicjańskiej, wierzę i dopinguję. Życzę by ułożyła sobie życie, by odnosiła sukcesy.
Lekturę polecam ciekawym życia celebrytów, fanom modelingu, młodym nastolatkom, które marzą o sławie na wybiegach.
Moja ocena 8,5/10.
Za możliwość przeczytania dziękuję uprzejmie Wydawcy, a Pani Ilonie za autograf.
 

5 komentarzy:

 1. Lubię biografie, ale do autobiografii podchodzę z dystansem. Spojrzenie na samego siebie z własnej perspektywy może być ubarwione, a czasami wymyślone. Nie twierdzę, że tak jest w tej książce. Ważne jest, że przyznaje się do swoich słabości. To sprawia, że jej ufam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Może to być ciekawe spojrzenie na osobę, która ostatnio często pojawia się na łamach prasy i nie tylko

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka już na mnie czeka!

  OdpowiedzUsuń
 4. szokujące wypowiedzi mamy Ilony Felicjańskiej w "Cała prawda o..." już nikogo więcej nie będę oceniać, nie znając prawdziwych faktów z przeszłości...

  OdpowiedzUsuń
 5. Przeczytałam. Bardzo ciekawa książka :)
  Jeśli interesuje cię moje zdanie o niej to zapraszam do przeczytania recenzji:
  http://recenzje-ksiazek-patricia.bloog.pl/id,337344087,title,Ilona-Felicjanska-Cala-prawda-o-recenzja,index.html

  OdpowiedzUsuń