piątek, 26 stycznia 2018

Reyes Monforte "Rosyjska namiętność"Wydawnictwo WAM
data wydania 2017
stron 688
ISBN 978-83-2771-1786

Niektóre bajki stają się rzeczywistością, ale szybko się kończą

Reyes Monforte to autorka, która trzyma pióro w mistrzowski sposób. Wychodzą spod niego powieści, które w pełni zasługują na miano wybitnych. Pisarka starannie przygotowuje się do ich napisania, dokładnie odtwarza wydarzenia historyczne wplecione w fabułę, dba o najdrobniejsze szczegóły i wątki poboczne, tworzy perfekcyjne, fotograficzne opisy i tym samym obdarowuje swoich czytelników wyjątkowymi historiami, o których trudno zapomnieć. Jej książki są obszerne. Ich przeczytanie zajmuje kilka dni. Są to niezapomniane chwile pełne wzruszenia i emocji. Nic dziwnego, że czytelnicy prozę Monforte po prostu kochają.
Najnowsza powieść autorki „Niewiernej”, która ukazała się na polskim rynku wydawniczym opowiada historię kobiety, która mocno i z całych sił pokochała raz na całe życie. Swojego uczucia nie wyrzekła się nawet wobec tortur i zdrady. Owa miłość była prawdziwa i sprawiła, że życie Liny na pewien czas stało się bajką. Miała ona jednak swój kres, bo za szczęście trzeba zwykle zapłacić wysoką cenę.
Lina (Carolina Codina Niemyska) urodziła się w Madrycie. Gdy miała 20 lat zakochała się w Siergieju Prokofiewie i była to miłość dozgonna. Miłość mimo wszystko i ponad wszystko. Carolina stała się jego kochanką, żoną i muzą, matką jego dwóch synów. Brała udział w jego życiu zawodowym. Sama zdolna i posiadająca piękny głos ograniczyła swoją karierę śpiewaczki i podporządkowała swoje życie Siergiejowi. Lektura pokazuje Linę Prokofiew jako kobietę wyjątkową i niezłomną. Zdolną, piękną i mającą wiele zalet. Idealną żonę i dobrą mamę. Lina otoczona przez wiele lat luksusem okazała się damą do końca. Z dumą uniosła brzemię niewoli i nieludzkich tortur. Swej roli w więzieniu i łagrze podołała równie dobrze jak na salonach wśród artystycznej elity.
Akcja książki wiedzie czytelników przez wiele krajów Europy, Stany Zjednoczone do Rosji, by w końcu przenieść się na obszary, gdzie stworzono piekło na ziemi określane mianem Gułagu.
Przez karty powieści przewija się szereg ciekawych autentycznych postaci, które były znajomymi żony Sergieja. Do tego grona należą rosyjscy kompozytorzy i artyści, malarze i pisarze, a także projektanci mody i politycy. Burzliwe losy pary na tle niespokojnej Europy opisane są w sposób wyczerpujący i bardzo autentyczny. Na przykładzie tej rodziny widać jak polityka naznaczała życie ludzi, którzy od niej stronili. Jak mocno kładła się cieniem na pracę i twórczość artystów, którzy musieli swoje pomysły podporządkowywać panującej ideologii. Aparat radzieckiej władzy nie miał litości nawet nad tymi, których dziełami się zachwycał.
„Rosyjska namiętność” to lektura, którą chciałoby się czytać o wiele dłużej niż kilka wieczorów. Gdy oddawałam się jej poznawaniu świat zamierał, a ja stawałam się cieniem głównej bohaterki, czując dla niej wielki szacunek i podziw. Wśród brudnego świata i okrutnych ludzi wydawała się ona aniołem.
Gorąco polecam ten tytuł nie tylko melomanom, ale i tym, którzy lubią książki biograficzne oraz ambitnie napisane powieści obyczajowe. Powieść Monforte łączy te trzy gatunki perfekcyjnie i jest studium kobiety dzielnej, której nic nie złamie.
Piękna, wyjątkowa, rewelacyjna i mistrzowska. Te przymiotniki najlepiej opisują wspaniałą opowieść, która zmieniła się w bajkę tylko na pewien czas. Z serca polecam

4 komentarze:

  1. Możliwe, że przeczytam, może mi się spodobać.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie miałam styczności z tą autorką. Zachęciłaś mnie do sięgnięcia po tę lekturę. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń