piątek, 23 marca 2018

Joanna Jax "Zemsta i przebaczenie. Narodziny gniewu"


Wydawnictwo Videograf
data wydania 2016
stron 374
ISBN 978-83-7835-537-3

Idealna saga czyli spełnione czytelnicze marzenie

Cześć. Mam na imię Bernadka i od lat jestem sagoholiczką. Nie wiem, pewnie w tym momencie stworzyłam nowe i dziwne słowo, ale od lat kocham się w sagach rodzinnych, norweskich i wszelkiego typu opowieściach w które często wplata się historia. Mając na uwadze ten fakt zupełnie nie wiem jak to się stało, że przegapiłam ten wspaniały cykl i nie odkryłam perfekcyjnej prozy Pani Joanny. Przypadek sprawił, że dostałam propozycję recenzji tomu V i VI tej serii a tym samym musiałam poznać początek tej historii i zaczytałam się na amen.

Łatwo zatem się domyślić, że w tej recenzji będą same pochwały, ochy i achy, ciepłe słowa pod adresem Autorki, która dosłownie mnie zaczarowała. Zakochałam się w tej serii od pierwszego wejrzenia i odłożyłam wszystko by zatopić się w losach jakże interesujących postaci na których życie znacząco wpłynęła burzliwa historia XX wieku.

Akcja książki zaczyna się w roku 1919. Odrodzona, wolna Polska i małe miasteczko Chełmice. A w nim bogaci Chełmiccy i biedna rodzina Lewinów. Anna Lewin po tym jak mąż poszedł na wojnę i wrócił z niej kaleką musi utrzymać rodzinę. Podejmuje pracę we dworze i ulega Chełmickiemu. Rodzi syna, ale jego ojciec go nie uznaje. Anna dalej klepie biedę z mężem i dwójką dzieci. Dzieci rosną i marzą o lepszym życiu. Hanna obdarzona przez naturę pięknym głosem nie chce zostać żoną lubiącego alkohol miejscowego mężczyzny i wyjeżdża do stolicy w poszukiwaniu lepszej przyszłości i zrobieniu kariery. Po śmierci rodziców nic jej już w miejscu urodzenia nie trzyma. Jej brat zazdrosny o swego przyrodniego brata Juliana żyjącego w dostatku pała chęcią zemsty i chce pokazać biologicznemu ojcu, że wyrwie się z biedy i dorówna Chełmickim. Do Warszawy wraz z Hanią udaje się za namową babki jej przyjaciółka Alicja. Kto z nich wygra los na loterii życia? Komu szczęście dopisze, a kto poniesie porażkę? Jak potoczą się dalsze losy tych postaci kiedy wybuchnie wojna? Zaczytajcie się w tej książce a odpowiedzi na pytania zapewne Was zaskoczą. 

I tom czytało mi się rewelacyjnie. Od samego początku dostrzegłam mistrzostwo pióra nieznanej mi dotąd zdolnej pisarki, która niezwykle ciekawie zaplanowała swoim bohaterom życie. Ich losy świetnie poprowadziła i pozwoliła im żyć w niezwykle trudnych czasach, które tak mocno wpłynęły na całą ludzkość. Joanna Jax wspaniale ukazała ówczesne realia i warunki bytowania poszczególnych warstw społecznych, a także fakt zburzenia porządku społeczno-bytowego ludzi przez wojnę, która wywróciła świat do góry nogami. Zabrała spokój, dach nad głową, majątek i zamieniła życie w koszmar. 

Wykreowani przez Pisarkę bohaterowie są bardzo dynamiczni, przechodzą metamorfozy, kochają i nienawidzą, marzą i doznają zawodu. Przeżywają wzloty i upadki, poznają smak goryczy i rozczarowania. Targają nimi namiętności, porywy serca i chęć zemsty. Zmienia ich życie i historia. Niosą ciężki bagaż życiowych doświadczeń i mierzą się z trudną sytuacją. Przeżywają swoje dni, a ciągle czekają ich nowe, nie zawsze miłe niespodzianki od losu. 
Joanna Jax łatwo wciąga nas w wykreowany przez siebie świat i pozwala poznać czasy nie tak odległe, ale jakże inne od współczesnej rzeczywistości. Odkrywamy go oczami kobiet i mężczyzn prawdziwych, takich z krwi i kości, którzy nie są papierowymi i bezbarwnymi osobami. Przez czas czytania zatracamy się w ich życiu i odczuwamy dotyk historii na skórze zwyczajnych osób, które życie nie raz wyzwało na trudny pojedynek. 
Ta jakże piękna, monumentalna saga zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Od razu po skończeniu pierwszego tomu sięgnęłam po kolejny. Bo naprawdę warto. Bo to cykl, który na zawsze zostanie w mojej pamięci. Jest tak wybitny, że trudno mi będzie się z nim kiedyś rozstać. Dla tak mistrzowskich historii stworzono papier i czcionkę by rzesze osób mogły chłonąć geniusz umysłu pisarza. Gorąco polecam. 


1 komentarz: