środa, 1 czerwca 2011

Michał Gardowski "Trzecie dno "Wydawnictwo Comm

data wydania 2011

stron 320

ISBN 978-83-62518-02-9

Lubię, gdy książka mało reklamowana ,nieznanego mi autora mile mnie zaczaruje . "Trzecie dno " zdecydowałam się przeczytać głównie ze względu na orientalną tematykę. A sama powieść okazała się ciekawą lekturą sensacyjno -obyczajową .

Jej fabuła nawiązuje do nieco odległych wydarzeń z 1920 roku .Doszło wtedy do ataku bolszewików na Baku .Członkowie Tajnego Bractwa wobec zagrożenia ze strony Rosji ukrywają cenne dokumenty i kosztowne precjoza . O sekrecie wiedzą tylko Czterej Strażnicy i ich Zwierzchnik , ale z życiem uchodzi tylko jeden ze znających tajemnice , a jego losy wiodą przez Ukrainę do Polski . Mija wiele lat i KGB postanawia wznowić śledztwo .Łakomym kąskiem staje się gigantyczna suma pieniędzy na szwajcarskim koncie .Jej część zostaje przekazana w ręce irańskich duchownych . No i wiele osób szuka tajemniczego pierścienia Alego -ostatniego prawowiernego kalifa , który jest warty milion dolarów . Śledztwo pod kierunkiem najwyższych zwierzchników KGB prowadzi major Salim Murad . Powieść oprócz wątku sensacyjnego ,ma jeszcze drugi - obyczajowy . A moim zdaniem to doskonałe rozwiązanie i urozmaica czytanie .

W intrygę polityczno religijną wplątana jest urocza doktorantka Murana Salimchanowa - która pisze pracę pod kierunkiem dziekana ASP Jerzego Zanikiego ,mającego tatarskie korzenie . Podczas pobytu w Polsce piękna Azerka zakochuje się w Marku Solorzu - dziennikarzu i żonatym mężczyźnie . To wywołałoby w Baku skandal , tym bardziej ,że sama Murana ma męża Alima .

Tyle zdradzę Wam z fabuły - która jest doskonale skonstuowana i wielowątkowa . Elementy historyczno -religijne świetnie tworzą tajemniczy klimat niczym w Baśniach z tysiąca i jednej nocy. Akcja toczy się wartko w Polsce , Rosji i Azerbejdżanie - który wydaje mi się miejscem bardzo egzotycznym - z jednej strony mają tu miejsce znaczące wpływy Rosjan , a z drugiej religijne . Bracia w wierze z państw arabskich nie zapominają o azerskich wyznawcach Allacha i chcą doprowadzić do renowacji zniszczonych miejsc kultu religijnego i zabytków . A Murana właśnie w tej dziedzinie robi doktorat . Spodobał mi się ciekawy opis tego kraju podległego Rosji , urok zabytków , wykopalisk archeologicznych i obyczajów tam panujących .

Powieść do samego końca nie daje się przewidzieć ,zakończenie jest inne niż się spodziewałam , zarówno w wątku politycznym jak i miłosnym . Książka przyciąga jak magnes - bo tak do końca nie wiadomo kto jest kim , komu zależy tylko na władzy , a komu na fortunie . A ta bywa pokusą nie do odparcia i pociąga za sobą nawet do bram wieczności .Na pochwałę zasługuje ciekawa okładka. Poznajcie tajemnice czytając świetną powieść - gorąco polecam .

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Comm.2 komentarze:

  1. Pierwsze słyszę o tej książce, ale chętnie ja przeczytam, bo zainteresowałaś mnie swoją recenzją.

    OdpowiedzUsuń
  2. Książka jest na mojej liście :-)

    OdpowiedzUsuń