poniedziałek, 13 kwietnia 2015

Paweł F. Nowakowski "Maryja. Biografia Matki Bożej"


Wydawnictwo Znak
data wydania 2014
stron 320
ISBN 978-83-2403-216-7

Opowieść o Niepokalanej

W swoim życiu przeczytałam już mnóstwo biografii: sław mniejszych i tych najwyższego formatu. Mistrzów różnych dziedzin – muzyków, sportowców, pisarzy, aktorów, polityków, członków rodów królewskich i zwykłych śmiertelnicy. Ale biografia, którą przeczytałam ostatnio jest inna. Jest to biografia jednej z bardziej znanych kobiet na świecie. Kobita, żyjąca dawno temu, której nikt nie sfotografował, ani nikt z jej współczesnych nie namalował. Nie wiadomo jak dokładnie wyglądała, jaki miała kolor oczu czy włosów. Czy była niska czy wysoka, szczupła czy tęższa. Ale mimo to wielu malarzy żyjących później od niej namalowało ją na tysiącach obrazów. O kim mowa? O Matce Boskiej, Żydówce o której napisano na kartach Piśma Świętego. O Matce Boga i ludzi, o tej, która uznawana jest przez wielu wyznawców za Królową Świata, o tej, do której modlą się codziennie miliony wiernych na całym globie.
Napisania tej książki podjął się Paweł Nowakowski - historyk, teolog, współpracownik TVP Historia. Człowiek mający odpowiednie ku temu wykształcenie, ale i ktoś bardzo odważny. Bo stworzyć rzetelną biografię Miriam jest dość trudno. Trzeba się nie lada napocić, by powstała książka wyczerpująca, rzetelna i dogłębnie traktująca o tej kobiecie. Stworzenie tej publikacji wymagało z pewnością wielu godzin studiów, pracy, ślęczenia nad źródłowymi tekstami. Efekt jest godny pochwały. Lektura spełniła moje oczekiwania. Bywały chwile, gdy czytałam o tym, co już wiedziałam, ale i nie brakło momentów, gdy odkrywałam nowe nieznane mi tajemnice. Poznawałam informacje, o których nie miałam pojęcia. Dzięki lekturze przybliżyłam sobie realia życia współczesnych Jezusowi ludzi. Poznałam fakty historyczne istotne dla dzisiejszego obszaru Ziemi Świętej. Pogłębiłam wiedzę religijną i odkryłam kilka odpowiedzi na nurtujące mnie pytania związane z osobą Matki Kościoła.
Czas spędzony nad książką przeszedł bardzo szybko, uleciał jak ptak. Mimo trudnego chwilami tekstu przyswajałam zawarte w nim informacje dość łatwo. Podano je przystępnie, opatrzono przypisami. Autor sięgnął nie tylko do Starego i Nowego Testamentu, ale i do apokryfów i Protoewangelii. Wszystko po to, by jak najczytelniej wyjaśnić wszystkie fakty związane z życiem Bożej Rodzicielki. Spojrzenie pisarza nie ogranicza się tylko do postrzegania Matki Jezusa przez katolików, ale i dosięga tego jak patrzą ma nią inne religie i narody. Autor stara się ukazać interesującą go postać i od strony czysto ludzkiej i z punktu widzenia człowieka wybranego przez Boga. Lektura pogłębia wiarę, zmusza do zastanowienia nad jej aspektami, skłania do refleksji nad rolą kobiety w Bożych planach, nad realiami życia płci pięknej dawniej i dziś. Jest to książka godna polecenia i poznania. Przybliża postać niezwykłej kobiety, ukazuje jej pokorę, głęboką wiarę i zaufanie. Wskazuje drogę ku Bogu i daje receptę jak Mu bezwzględnie zawierzać. Wpatrzenie w Maryję daje wskazówki jak dążyć ku niebu. Publikację polecam jednak nie tylko osobom wierzącym, ale i zainteresowanym historią sprzed wielu wieków i tym, których interesują wyjątkowe osobowości.

2 komentarze:

  1. Tematyka książki nie jest zbytnio bliska memu sercu, jednak bardzo mi się podoba Twoja recenzja. Jeśli miałabyś chwilkę to zapraszam do siebie; byłabym bardzo wdzięczna za opinię na temat moich recenzji ( bądź ogólnie mojego bloga)
    pozdrawiam
    http://books-jewellery-leisure.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. Wspaniały wpis oraz ciekawa biografia. Choć nie za bardzo interesuję się życiorysami, tak ten mnie osobiście zainteresował. W wolnym czasie przeczytam

    OdpowiedzUsuń