czwartek, 2 kwietnia 2015

Włodzimierz Kalicki "Zdarzyło się"


Wydawnictwo Znak
data wydania 2014
stron 1104
ISBN 978-83-2403-029-3

Kronika świata dzień po dniu

Tym tekstem chcę przybliżyć książkę niezwykłą. Jedyną w swoim rodzaju, nad którą jej autor pracował wiele długich lat. Dla Włodzimierza Kalickiego jest to swoiste dzieło życia. Gruba niczym encyklopedia lektura zawiera mnóstwo ciekawych informacji, opisów, przekazów, które zostały zebrane w ponad trzystu sześćdziesięciu notach – reportażach. Książka ta nie powstała od razu. Owe reportaże w pierwszej kolejnosci ukazywały się na łamach „Magazynu”, a potem „Dużego Formatu” - reporterskich dodatków do „Gazety Wyborczej”. To właśnie z nią Włodzimierz Kalicki, z wykształcenia inżynier cybernetyk, był związany od pierwszego numeru.
Reportaże pisane są niczym relacje na gorąco, tak jakby autor miał moc przemieszczania się w czasie i przestrzeni będąc sam ich świadkiem. Pisanie tekstów, składających się na książkę zabrało Kalickiemu długie lata. Efekt pracy jest jednak zdumiewający. Satysfakcja dotyka i autora, i czytelnika, który biorąc opasłe tomiszcze w ręce ma możność podróży nie tylko przez ziemski glob, ale i w kosmos, może przeskakiwać sobie swobodnie w datach za nic mając bieg czasu i poznawać ciekawe wydarzenia z dziejów ludzkości. Czytanie jest fascynującą przygodą, poznawaniem przeszłości w sposób wyjątkowo interesujący.
Jak tę księgę można czytać? Na kilka sposobów. Można wybierać sobie codziennie jeden tekst sugerując się bieżącą datą, można czytać na wyrywki, tam gdzie się książka otworzy. Można też czytać ją po prostu jednym ciągiem. Próbowałam każdego z tych sposobów i wcale nie wybrałam tego najlepszego. Każdy jest bowiem dobry. Rekomendując tę książkę znajomej zostałam zapytana o czym tak przykładowo są teksty. Otóż rozmach autora w ich tematyce jest ogromny. Tom traktuje między innymi o katastrofach, sławnych bitwach, które opisano w kronikach historycznych, o podróżach w kosmos, objawieniach religijnych, zamachach politycznych, wydarzeniach historycznych typu rewolucje, przewroty, o sławnych pogrzebach czy wydarzeniach ze sceny muzycznej. Każdy zatem bez względu na zakres swoich zainteresowań znajdzie coś dla siebie. Książka jest niesamowita, niezwykle zajmująca i trudno się o niej oderwać. Jej lektura uzupełnia wiedzę o przeszłości, rozszerza horyzonty, kształci i edukuje. Uświadamia, że z jednej strony historia lubi się powtarzać, ale i że świat wciąż się zmienia, wciąż ewoluuje. Nie ma epoki czy dekady, roku czy wieku, by nie działo się coś wyjątkowego. Ta lektura daje świadomość, że każdy człowiek jest świadkiem ciekawych zdarzeń, że historia rozgrywa się na naszych oczach. Wspaniałą lekturę polecę zarówno młodzieży, jak i dorosłym czytelnikom. Dla zaintereswowanych szczególnie historią będzie ona łakomym i smakowitym kąskiem. Dla ciekawych świata będzie wyjątkową okazją, by poznać to, co już za nami.

4 komentarze: