sobota, 31 grudnia 2011

Debbie Macomber "Hotel na rozdrożu"


Wydawnictwo Mira
data wydania kwiecień 2011
ISBN 978-83-238-7777-6
Powieść obyczajowa
Zatoka Cedrów

To już moja druga wizyta w tym uroczym miejscu. Wcześniej przeczytałam "Wiktoriańską herbaciarnię". Wiedziałam już co mnie czeka - odwiedziny w ślicznym, małym miasteczku i wspaniała lektura. Pani Macomber pisze moim zdaniem znakomicie. Jej cykl o małym miasteczku niedaleko Seattle jest moim zdaniem fantastyczną lekturą dla kobiet. Pokochałam cykl za atmosferę, ciepło i klimat. To taki świat, taka miejscowość, w której chętnie bym zamieszkała i cieszyła się aromatem życia prowincjonalnego. I choć społeczność Cedar Cove jest mała i wszyscy wszystkich znają nie jest tu nudno. Życie przynosi różne niespodzianki, nudą nie wiele.
W spokojnym miasteczku dochodzi do śmierci gościa pensjonatu prowadzonego przez Peggy i Boba Beldonów. Jak się okazuje mężczyzna został otruty, a jego tożsamość też jest sensacją. Bowiem gość okazuje wojennym towarzyszem Boba z czasów wojny wietnamskiej. Obaj brali udział w masakrze niewielkiej wioski w środku dżungli. I to wydarzenie zawarzyło w sposób ogromny i nieprzewidywalny na ich całym życiu. Przez wiele lat nie mogli pozbyć się widoku z Wietnamu, dręczyły ich wyrzuty sumienia, koszmarne sny, popadli w depresje i alkoholizm. I czy śmierć dwóch z czterech uczestników owego zajścia jest przypadkowa, czy ktoś szuka zemsty po latach za śmierć matek , dzieci i ojców ?
Poza tą parą czytając prześledzimy losy Olivii - pani sędziny, która znalazła szczęście w kolejnym małżeństwie, jej matki, która w jesieni życia poznaje przystojnego gentelmena, Grace pracującej w bibliotece sympatycznej kobiety, która pracuje społecznie na rzecz schroniska dla zwierząt. Poznamy Jona i Maryellen , którzy uczą się trudnej sztuki kompromisu w małżeństwie oraz Cecylię i Iana , którzy po śmierci córeczki znów dojrzewają do roli rodziców.
Tak, tak w życiu mieszkańców Cedar Cove nie brak uczuć, emocji, namiętności, problemów i poważnych dylematów. Życie niesie im w darze różne przygody, stawia nowe wyzwania i zadania.
Ta wielowątkowa powieść napisana z rozmachem i oddająca talent pisarski jej Autorki mnie zauroczyła. To książka lekka, łatwa i przyjemna, która jest idealną lekturą po ciężkim i męczącym dniu. To również dowód potwierdzający tezę, że książka lekka może być dobra. To nie płytka lektura, ale powieść, która wciąga i relaksuje. Barwnie nakreślone sylwetki bohaterów, ich szczęścia i smutki oderwały mnie od codzienności i wciągnęły w książkowy świat. "Hotel na rozdrożu" to powieść obyczajowa, ale znajdziecie w niej i wątek sensacyjny i miłosny.
W lekkiej treści Macomber poruszyła poważne wątki. Pokazała na przykładzie Boba i jego towarzyszy jak Wietnam odcisnął piętno na duszach żołnierzy, jak położył się cieniem na życiu ich rodzin. Wojna skończyła się szybko, ale trauma pozostała na wiele lat i była przyczyną niejednej tragedii, rozbicia rodziny, uzależnień i sięgnięcia do dna. Ponadto pokazała trudności jakie przeżywają rodzice po śmierci małej córeczki i jak boją się czy ich kolejne dziecko nie podzieli losu siostrzyczki.
Książkę czytało mi się wspaniale. Wtopiłam się w fabułę , polubiłam niektórych bohaterów, stali się mi oni bardzo bliscy i przeżywałam ich troski jak własne. Czułam się jakbym przyjechała w odwiedziny do tego malowniczego miasteczka nad zatoką i spotkała starych, dobrych znajomych. Największym atutem tej książki moim zdaniem jest zasługujące na spore brawa oddanie uroku prowincji i jej mieszkańców. Tę powieść nie sposób mi było tak po prostu zapomnieć, bo zakończenie, które określę jako zagadkowe i tajemnicze zachęca do lektury kolejnej części "Spokojnej przystani ". Recenzję jej wkrótce Wam obiecuję.
Za egzemplarz do recenzji serdecznie dziękuję Pani Monice z Wydawnictwa Mira.

3 komentarze:

 1. Mam już kilka książek tej autorki na koncie i zawsze były t dobre wybory :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Od dawna marzy mi się ta książka (jak i cały cykl o Cedar Cove).

  Życzę szczęścia w Nowym Roku :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie czytałam jeszcze żadnej książki tej autorki,ale muszę to zmienić;) "Hotel na rozdrożu" zapowiada się bardzo ciekawie,rozejrzę się za tą powieścią.

  OdpowiedzUsuń