środa, 21 grudnia 2011

Dorota Gellner "Wiersze na Boże Narodzenie "


Wydawnictwo Wilga
data wydania 2011
stron 48
ISBN 978-83-259-0367-1

Boże Narodzenie to najpiękniejsze święta w kalendarzu. Wprawdzie trwają tylko dwa dni, ale poprzedza je niezwykła wigilijna Wieczerza i no noc, kiedy ponoć zwierzęta mówią ludzkim głosem, a Niebo jest najbliżej Ziemi, jak mówi tekst jednej z kolęd. Ten czas poprzedza również wyjątkowy okres przygotowań, któremu towarzyszą różne zwyczaje i tradycje. Boże Narodzenie to bardzo magiczny okres zwłaszcza dla dzieci. One nie widząc jeszcze ciemnych stron życia, odrzucają materialną i konsumpcyjną sferę, postrzegają ten czas jako okres kiedy świat wokół nich przypomina bajkę. Za oknem robi się biało. Świat otula śniegowa pierzynka, można lepić bałwana, budować śnieżne zamki i igloo, jeździć na sankach. A w domu pojawia się choinka i zapachy przygotowywanych smakołyków, świąteczne dekoracje zdobią ulice, brzmią kolędy, a z wizytą przychodzi pewien Pan w czerwonym płaszczu i przynosi prezenty. Dzieci kochają Boże Narodzenie. Warto wprowadzać maluchy od najmłodszych lat w tę niezwykłą atmosferę, przekazywać z pokolenia na pokolenie istotę tych Świąt. I warto czytać dzieciom pod choinką książeczki poświęcone Bożemu Narodzeniu.

Taką właśnie lekturą jest zbiór wierszy autorstwa Doroty Geller wydanej nakładem Wydawnictwa Wilga pt “ Wiersze na Boże Narodzenie”. Książeczka zawiera 26 wierszyków, a cztery z nich są także piosenkami. Ich tematyka nawiązuje do okresu świątecznego, zimy, choinki, kolęd, prezentów, aniołów. Pojawiają się w nich postacie które dzieci kochają – Święty Mikołaj, krasnale. Te wierszyki są pełne blasku i zapachu choinki,dźwięku świątecznych dzwoneczków, aromatu łakoci. Napisane świetnym piórem doskonale w krótkiej treści oddają to, co najbardziej zapada w pamięć ze świąt dzieciństwa. I stanowi bezcenne wspomnienie na całe życie.

Mimo, że jestem osobą dorosłą przeczytanie tej książeczki było dla mnie prawdziwą przyjemnością i wywołało nieco przykurzone biegiem czasu wspomnienia z dzieciństwa. Oprócz świetnego ujęcia tematu w krótkiej formie jaką jest wierszyk, świetnych rymów niezwykle przypadły mi do gustu ilustracje autorstwa Doroty Rewerendy-Młynarczyk. Są bajecznie kolorowe, wesołe i patrząc na nie dłużej wydaje się jakby za chwilę miały ożyć. Zaletą książki jest też bardzo staranne wydanie jej. Twarda okładka to fantastyczne rozwiązanie dla dzieci, dzięki temu książka dłużej będzie jak nowa. Duże litery i przejrzyste rozmieszczenie tekstu ułatwią lekturę tym milusińskim, którzy potrafią już samodzielnie czytać. Moim zdaniem ta książeczka to fantastyczny pomysł na prezent gwiazdkowy zarówno dla dziewczynek jak i chłopców. I z pewnością lektura w blasku choinki będzie piękną chwilą, a nauczony na pamięć wierszyk może stać się uroczą niespodzianką dla Świętego Mikołaja.
Uległam magii i czarowi tej książki, bo czyż można się oprzeć pięknu takiego wierszyka jak choćby poniższy fragment ? !

“Na choince światła płoną
w tym zimowym
białym domu
i kolęda
w śnieżnych tiulach
do choinki się przytula “
(fragment wiersza pt “Białe sny “)
Za egzemplarz do recenzji dziękuję serdecznie portalowi http://www.nakanapie.pl/

1 komentarz: